kpb

Soul Kitchen

tytuł oryginalny: Soul Kitchen

reżyseria: Fatih Akin
aktorzy: Adam Bousdoukos, Moritz Bleibtreu, Birol Unel, Anna Bed, Monica Bleibtreu, Udo Kier

czas trwania: 99 min.
produkcja: Niemcy 2009
premiera: 2011-01-06

MFF w Wenecji w 2009: Nagroda Specjalna Jury i Nagroda Jury Młodzieżowego
Europejskie Nagrody Filmowe 2010: nominacja - najlepszy europejski film roku
Niemieckie Nagrody Filmowe 2010: nominacje - najlepszy film i najlepszy montaż

Pulsująca pozytywną energią i przebojową muzyką komedia o miłości, przyjaźni i życiu ze smakiem, uhonorowana Nagrodą Specjalną Jury i Nagrodą Jury Młodzieżowego na MFF w Wenecji. 

Fatih Akin, twórca głośnych filmów Głową w mur (Złoty Niedźwiedź MFF w Berlinie) i Na krawędzi nieba, zaprasza nas do niewielkiej knajpy na przedmieściach Hamburga, by w rytm najlepszych soulowych przebojów zaserwować multikulturowy rozweselający koktajl miłości, przyjaźni i egzotycznych potraw. A wszystko to w myśl zasady „życie to coś, co przytrafia Ci się wówczas, gdy jesteś zajęty czynieniem planów na przyszłość”.

Stawiający pierwsze kroki w restauracyjnym biznesie w Hamburgu grecki emigrant Zinos nie ma szczęścia. Prowadzony przez niego lokal jest na skraju bankructwa, jego dziewczyna właśnie postanowiła wyjechać do pracy w Szanghaju, a na dodatek przebywający w więzieniu za karciane długi brat prosi go o alibi, by móc wychodzić z zakładu na przepustki. Co więcej świeżo zatrudniony kucharz okazuje się kulinarnym mistrzem o skłonnościach psychopatycznych. Zinos postanawia pójść za głosem serca i - zostawiając restaurację pod opieką brata - wyrusza do Azji, w ślad za swoją ukochaną. Jakież jest jego zaskoczenie, gdy okazuje się, że ta zdążyła już obdarzyć uczuciem kogoś zupełnie innego. Tymczasem brat przepuścił w pokera powierzoną mu nieruchomość... Ale w końcu od czego ma się przyjaciół?

Ścieżka dźwiękowa filmu to niezwykle energetyczna mieszanka funky (Kool & The Gang, Quincy Jones, Mongo Santamaria), R&B (Sam Cooke, Ruth Brown), hamburskiego hip hopu i electro, rocka oraz greckiego folku. Ozdobą soundtracku jest niewątpliwie utwór „Das Letzte Hemd” Hansa Albersa - jednego z największych i najbardziej popularnych niemieckich śpiewaków lat 30. i 40.

Soul Kitchen otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na MFF w Wenecji. Ponadto film był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej, znalazł się też w prestiżowym zestawieniu pięciu najlepszych europejskich produkcji roku według amerykańskich krytyków i historyków filmu zrzeszonych w National Board of Review.

„Rozkoszna komedia, pełna życiowej energii. Genialny soundtrack z klasyką R’n’B.”  Michael Phillips, Chicago Tribune

Głośna, szalona komedia, która wciąga jak najlepsza impreza. Bawi, rozpala, dodaje energii, zaraża sympatią do bohaterów i zamiłowaniem do nocnego życia... Uczta dla zmysłów - muzyka, seks i taniec. Czego chcieć więcej?!”  Serena Donadoni, Metro Times

„Komedia z wielkim sercem - szalona, ale wprowadzająca w wyborny nastrój.”  Roger Ebert, Chicago Sun-Times

„Romans z fantastyczną muzyką. Prawdziwa oda do przyjaźni, non stop tętniąca pozytywną energią.” 
Joe Morgenstern, Wall Street Journal 

Soul Kitchen
 był także prezentowany w ramach Sylwestrowej Nocy Filmowej.

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2011, tydzień 2: Między muzyką a ciszą.


ZWIASTUN (wersja angielska):

Bookmark and Share