kpb

Królestwo zwierząt

tytuł oryginalny: Animal Kingdom

reżyseria: David Michôd
aktorzy: James Frecheville, Guy Pearce, Ben Mendelsohn, Joel Edgerton, Jacki Weaver, Sullivan Stapleton, Luke Ford

czas trwania: 112 min.
produkcja: Australia 2009
premiera: 2010-12-10

Festiwal Filmowy Sundance 2009: Grand Prix
Plus Camerimage 2010: nagroda dla reżysera w Konkursie Debiutów Reżyserskich, nagroda dla operatora w Konkursie Debiutów Operatorskich 
nominacja do Złotych Globów i Oscarów 2011, nagroda National Board of Review: najlepsza aktorka drugoplanowa - Jacki Weaver
Nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego 2010: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz oryginalny - David Michôd, najlepszy aktor - Ben Mendelsohn, najlepsza aktorka - Jacki Weaver, najlepszy aktor drugoplanowy - Joel Edgerton 

Witajcie w półświatku Melbourne, gdzie rośnie napięcie pomiędzy niebezpiecznymi przestępcami i równie niebezpieczną policją. Na ulicach miasta rozgrywa się prawdziwy Dziki Zachód.

Sprawca napadu Pope Cody ukrywa się, uciekając przed grupą sprzedajnych detektywów, chcących go zabić. Jego wspólnik i najlepszy przyjaciel, Barry "Baz" Brown, chce skończyć z przestępstwami widząc, że dni dawnej gangsterki już minęły. Młodszy brat Pope'a, uzależniony od prędkości, wybuchowy Craig Cody, zarabia na handlu nielegalnymi substancjami - w branży, która dla współczesnego świata przestępczego jest żyłą złota. Tymczasem najmłodszy z braci Cody - Darren - naiwnie szuka drogi w świecie zbrodni. Jedynym świecie, jaki zna jego rodzina.

Właśnie do tego świata przybywa ich siostrzeniec, 17-letni Joshua „J” Cody. Po śmierci uzależnionej od heroiny matki, „J” wprowadza się do rodziny Cody, swojej diabolicznej babki Smurf i jej synów. „J” szybko zostaje uwikłany w konflikt między przestępczą rodziną a policją, która namawia go do współpracy. Chłopak zdaje sobie sprawę, że aby przeżyć, musi wybrać swoje miejsce w tym podstępnym i brutalnym królestwie zwierząt. 

Królestwo zwierząt powstawało dziewięć lat pod wpływem fascynacji reżysera Davida Michôda kolorowym kryminalnym pejzażem Melbourne. Jak tłumaczy reżyser: „Rzeczą, która zachęciła mnie do zrobienia filmu o tym świecie, była od zawsze chęć zrozumienia, jak ludzie żyją takim życiem - gdzie stawka jest tak wysoka, gdzie zrobienie błędu może oznaczać granicę pomiędzy życiem a śmiercią lub wolnością a zniewoleniem, gdzie cała klasa społeczna funkcjonuje stopień poniżej tego, co określamy jako moralne i prawe”.

Film Davida Michôda ma doborową obsadę, od australijskiej ikony filmu - Jacki Weaver i międzynarodowej gwiazdy - Guya Pearce’a po 17-letniego Jamesa Frecheville’a, który zadebiutował na ekranie w roli „J”.

(także: Letnie Tanie Kinobranie - 2011, tydzień 5: Między walką a pojednaniem)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share