kpb

Prosta historia o miłości

tytuł oryginalny: Prosta historia o miłości

reżyseria: Arkadiusz Jakubik
aktorzy: Magdalena Popławska, Rafał Maćkowiak, Bartłomiej Topa

czas trwania: 80 min.
produkcja: Polska 2010
premiera: 2010-11-19

GRAND PRIX w Konkursie Kina Niezależnego na 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

"Prosta historia o miłości". Słowa zawarte w tytule doskonale opisują o czym jest ten film: „miłość" - bo to film o miłości, „historia" - bo to film o opowiadaniu o miłości i „prosta" - bo to opowiadanie nie jest wcale takie proste. Siłą tego filmu jest z całą pewnością odważna, oryginalna, wielopłaszczyznowa forma narracji, którą posłużyłem się w moim debiucie"
- Arkadiusz Jakubik

Dwoje scenarzystów podczas podróży pociągiem na Hel wymyśla fabułę scenariusza filmowego: prostej historii o miłości.

Na początku bohaterowie ich historii przebywają w sali prób, z umowną scenografią plenerów i wnętrz, a w końcu przenoszą się do prawdziwego pociągu. Na naszych oczach tworzy się zawiła historia przypadkowego spotkania dwojga młodych ludzi: zagubionej kobiety /Marty - uznanej aktorki/ i pewnego siebie mężczyzny /Aleksa - debiutanta w filmie/.

Kiedy plan filmowy przenosi się do realnego pociągu, historia odwraca się o 180 stopni a postacie zyskują nową tożsamość. Z każdą sceną obserwujemy rodzącą się namiętność między Martą a Aleksem, ale nie wiemy czy „filmową", czy „realną". W tworzący się spontanicznie związek niespodziewanie zaczyna ingerować reżyser /Patryk - partner Marty/.

Bohaterowie na bieżąco kreują fabularny trójkąt i stawiają swoich bohaterów /również i siebie!/ w sytuacjach zdrady, kłamstw, rozstań i namiętności.

To film o miłości i o opowiadaniu o miłości.

Film jest reżyserskim debiutem aktora Arkadiusza Jakubika, znanego chociażby z ról w filmach Wojciecha Smarzowskiego. W Prostej historii o miłości występują m.in. Magdalena Popławska (Ekipa, Benek, Doskonałe popołudnie), Rafał Maćkowiak (33 sceny z życia, Senność) i Bartłomiej Topa (Dom zły, Hel).

Mamy tu inteligentny, wysublimowany żart, ale też tony jak najbardziej serio. Całość sprawia niezwykle sugestywne wrażenie i jest po prostu bardzo miłą niespodzianką (...). Doskonale to wszystko jest zagrane. To się naprawdę ogląda! Artur Cichmiński, Stopklatka.pl

(także: Off Plus Camera 2011;
Letnie Tanie Kinobranie 2011, tydzień 7: Między miłością a namiętnością)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share