kpb

Amerykanin

tytuł oryginalny: The American

reżyseria: Anton Corbijn
aktorzy: George Clooney, Johan Leysen, Violante Placido, Paolo Bonacelli, Thekla Reuten, Irina Björklund

czas trwania: 105 min.
produkcja: USA 2010
premiera: 2010-11-05

Fantastycznie przyjęty za granicą thriller z George'em Clooneyem w roli głównej. Film zrealizował Anton Corbijn, wybitny fotograf, który zasłynął jako twórca filmu Control. Włoskie plenery, wciągająca historia i Clooney w najwyższej życiowej formie - to niektóre z zalet Amerykanina.

Zawodowy zabójca, Amerykanin Jack (Clooney), napotyka trudności w realizacji kolejnego zlecenia. Postanawia się wycofać i decyduje, że następne zadanie będzie jego ostatnim. Zaszywa się w małym włoskim miasteczku w górach Abruzji, gdzie próbuje uchodzić za "normalnego" człowieka. Stopniowo zaczyna się cieszyć życiem z dala od śmierci i ciągłego zagrożenia. Zaprzyjaźnia się z miejscowym księdzem, ojcem Benedetto (Paolo Bonacelli) i nawiązuje romans z mieszkanką miasteczka, Clarą (Violante Placido). Tymczasem zbliża się termin realizacji zlecenia. Wychodząc z ukrycia, Jack niebezpiecznie kusi los.

Scenariusz powstał na podstawie powieści Amerykanin. Niezwykle skryty dżentelmen. Jej autor to wybitny brytyjski pisarz Martin Booth (1944-2004), nominowany do nagrody Booker Prize w 1998 r. Książka ukaże się 21 października nakładem wydawnictwa Amber, które poleca ją jako "psychologiczny thriller nasycony śmiertelną powagą".

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2011tydzień 5: Między walką a pojednaniem.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share