kpb

Oto moja Afryka

tytuł oryginalny: This is my Africa

reżyseria: Zina Saro-Wiwa

czas trwania: 50 min.
produkcja: Wielka Brytania 2008

2008 Black Dokufest Atlanta - Najlepszy Film

Oto moja Afryka
to świeży, dziki i innowacyjny dokument, wykraczający poza tradycyjne postrzeganie kontynentu afrykańskiego. 21 znakomitości związanych duchowo z Afryką dzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami z tym kontynentem, m.in. Colin Firth, Jon Snow czy Chiwetel Ejiofor. W świecie zdominowanym przez negatywne obrazy z kontynentu ten dokument próbuje pokazać drugą stronę medalu. Poprzez nacisk na kulturę oraz na pozytywne osobiste doświadczenia i wspomnienia przedstawiają obraz kontynentu nieznany szerszej publiczności.

Film nazywany przez jej twórców „Kursem kultury afrykańskiej w 50 minut” wędrującym z tematów tak odległych od siebie jak jedzenie aż po muzykę czy taniec.

Biografia reżyserki:
Zina Saro-Wiwa - ur. w Nigerii. Za młodu przeniosła się do Anglii i wychowywała się w Surrey oraz w Sussex. Sporą część wakacji spędzała z ojcem w Nigerii. W wieku 16 lat napisała pierwszy artykuł prasowy dla dziennika The Sunday Times. Od tego czasu pracuje jako niezależny dziennikarz, producent oraz prezenter dla telewizji i radia BBC. W latach 2004-2008 prezenter w programie kulturalnym BBC „The Culture Show”. Dotychczas wydała dwa krótkie opowiadania. Założycielka AfricaLab, firma multimedialna mająca na celu zmienianie wizerunku Afryki na świecie.

Film prezentowany w ramach festiwalu AfryKamera.


FRAGMENT filmu:

Bookmark and Share