kpb

Imani

tytuł oryginalny: Imani

reżyseria: Caroline Kamya
aktorzy: Philip Buyi, Rehema Nanfuka, Stephen Ocen

czas trwania: 82 min.
produkcja: Uganda/Szwecja 2010

2010 Africa Movie Academy Awards (afrykańskie 'oskary') - Najlepszy Film, Najlepsza Aktorka (Rehema Nanfuka)
2010 MFF Zanzibar - Najlepszy Film (II miejsce)
2010 MFF Durban - Nagroda Specjalna Jury
2010 MF Afrykański Tarifa - Najlepszy Reżyser, Najlepsza Aktorka (Rehema Nanfuka)
Oficjalna selekcja: MFF Berlinale 2010, MFF Rotterdam 2010 

Najważniejsze afrykańskie odkrycie roku. Jeden dzień z życia trzech osób mieszkających w stolicy Ugandy, Kampali. Świeży portret współczesnej Ugandy w epoce post-Idi Amin nakręcony w stylu filmów Alejandro Gonzáleza Iñárritu.

Reżyserka filmu w sposób realistyczny udokumentowała momenty życia byłego dziecka-żołnierza, służącej oraz tancerza hiphop. Olweny to 12-letni byłe dziecko-żołnierz, inteligentny, ale zarazem zagubiony w nowej rzeczywistości. Rozpoczyna właśnie nowy etap w swoim życiu, kiedy podejmuje się trudów powrotu do domu na wsi po kilku tygodniach rehabilitacji postwojennej. Czy jest gotowy jednak do powrotu do rodziców, których nie widział od czterech lat, czy też pochłoną go demony przeszłości? Z kolei Mary to silna i zdeterminowana 25-letnia służąca, która podejmuje się pracy w Kampali, jednocześnie na co dzień mieszkając na wsi. Obowiązki rodzinne jak i w pracy wprowadzają chaos w jej życiu, co zmusi ją do bolesnego wyboru między nimi. Ostatni bohater to Armstrong, młody utalentowany 18-letni break-dancer ze przeszłymi związkami ze światem przestępczym. Po latach powraca do swojej dzielnicy, żeby dać darmowy pokaz tańca, jednak tam odnajduje go jego przeszłość.

Film pokazuje doświadczenia będące codziennością w życiu przeciętnego Ugandyjczyka, ale nie oznacza to, że nie jest to film pozbawiony momentów intensywnych. Jednocześnie obraz, w całości nakręcony na Red One, potwierdza wysoką jakość technicznej realizacji w kinie wschodnioafrykańskiej. Wszystko przy akompaniamencie mieszanki lokalnej akutystycznej tradycji muzycznej oraz hip-hopu.

Biografia reżyserki:
Caroline Kamya - ur. w Kampala, Uganda. Studia ukończyła w Wielkiej Brytanii, gdzie zdobyła dyplom z architektury na prestiżowym Bartlett (UCL) oraz magisterkę z dokumentów telewizyjnych na Goldsmith College. W 1999 roku założyła w Londynie własną firmę produkcyjną iVAD. Tam też kontynuowała pracę dla telewizji, m.in. dla BBC London. W 2004 otworzyła biuro firmy w Kampali w Ugandzie. IVAD International to teraz czołowa firma produkcyjna w kraju. W 2006 Kamya uczestniczyła w programie Masiha Film Lab (założonej przez Mirę Nair), gdzie zrealizowała swoje pierwsze trzy filmy. W 2007 roku brała udział w Berlinale Talent Campus, która otworzyła drzwi do zrealizowania pierwszego filmu pełnometrażowego, a zarazem skłoniło ją do otwarcia warsztatów telewizyjnych dla młodzieży w Ugandzie. W międzyczasie jej seria telewizyjna „The AfriCANS” zdobyła mnóstwo nagród na międzynarodowych festiwalach. Imani to jej debiut reżyserski, który swoją międzynarodową premierę miał na MFF Berlinale w 2010 roku.

Film prezentowany w ramach festiwalu AfryKamera.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share