kpb

Matka Teresa od kotów

tytuł oryginalny: Matka Teresa od kotów

reżyseria: Paweł Sala
aktorzy: Mateusz Kościukiewicz, Filip Garbacz, Ewa Skibińska, Mariusz Bonaszewski

czas trwania: 94 min.
produkcja: Polsa 2010
premiera: 2010-09-17

MFF w Karlowych Warach 2010: nagroda za najlepszą rolę męską dla Mateusza Kościukiewicza i Filipa Garbacza
Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego 2010: Mateusz Kościukiewicz
Paszport "Polityki" 2011: Paweł Sala


Wstrząsająca opowieść o dwóch braciach, którzy w brutalny sposób zamordowali swoją matkę. Obraz rodzącej się nienawiści i gniewu w pozornie zwyczajnej i skromnej rodzinie. Scenariusz filmu oparty jest na autentycznych wydarzeniach sprzed kilku lat.

Wszystko dzieje się w pozornie zwyczajnej, przeciętnej polskiej rodzinie. Ojciec Hubert - zawodowy żołnierz, właśnie wrócił z misji w Afganistanie. Matka Teresa dostała nową pracę jako agentka ubezpieczeniowa. Widzimy ich z trójką dzieci na pikniku w lesie, wyglądają na szczęśliwych. Jak to możliwe, że pojawia się tam zło, które prowadzi do niewiarygodnej katastrofy?

Akcja filmu rozpoczyna się w momencie aresztowania dwóch braci. Kolejne dni poprzedzające tragiczne wydarzenia odkrywają nowe motywy okrutnej zbrodni... Mroczna, sensacyjno-kryminalna historia zaczyna przeradzać się w przerażającą psychologiczną wiwisekcję.

Pełnometrażowy debiut Pawła Sali, bezkompromisowego dokumentalisty i dramaturga. Na planie spotkała się plejada utalentowanych aktorów. Obok Ewy Skibińskiej i Mariusza Bonaszewskiego w filmie wystąpili najwybitniejsi aktorzy młodego pokolenia - Mateusz Kościukiewicz (Wszystko, co kocham) oraz Filip Garbacz, odtwórca głównej roli w Świnkach Roberta Glińskiego, za którą otrzymał nagrodę na festiwalach w Karlowych Warach i Gdyni.

Paweł Sala o filmie: „Pisząc ten scenariusz, miałem świadomość, że najważniejsze w filmie jest to, czego nie widać. To, co stale obecne, a nigdy nie pokazane. Tajemnica, która ciągnie za sobą widza, ale która nigdy nie zostanie rozwikłana, pozostawi go z szeregiem pytań i własnych dociekań. Takie jest moje pojmowanie sztuki i to, co piszę, staram się robić właśnie z tą myślą przewodnią”.

„Sali udało się zrealizować obraz niepokojący, chwilami drapieżny i dwuznaczny. Debiutujący reżyser zawiesił wszystko w onirycznej atmosferze, wywołując efekt swego rodzaju amoku, jakby zwidu, jakiejś halucynacyjnej rzeczywistości. W równym stopniu wstrząsające, co poruszające kino”. Artur Cichmiński, Stopklatka.pl


Wcześniej w ramach Letnie Tanie Kinobranie 2011, tydzień 9: Między nami a rodziną oraz Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 8: Młodzi, gniewni, zbuntowani.

Bookmark and Share