kpb

Polskie kino po angielsku: wrzesień - październik 2010

(click HERE for English version!)

Zapraszamy na kolejną edycję cyklu projekcji dla naszych angielskojęzycznych Widzów!

To jedyna taka oferta kinowa w Krakowie!
Tylko w Kinie Pod Baranami

Co tydzień, we wtorki prezentujemy polskie filmy z angielskimi napisami.

Pokazy od 7 września do 19 października 2010!

- starsze i nowsze tytuły
- wielcy aktorzy reżyserzy
- klasyka i rozrywka
- wszystkie filmy z angielskimi napisami


BILETY: 13 zł


Program:

wtorek, 7 września, godz. 18.15
ZEZOWATE SZCZĘŚCIE | ZEZOWATE SZCZĘŚCIE
reż. Andrzej Munk, Polska 1960, 107'

Jedna z najlepszych komedii powojennej Polski. Odyseja Jana Piszczyka (znakomity Bogumił Kobiela) w Polsce lat 1939 - 1950, w zmieniającym się świecie, w którym bohater nie potrafi znaleźć swojego miejsca. Od dzieciństwa do pierwszej miłości, od zaangażowania wbrew sobie w działalność nazistów do aresztowania i uwięzienia w obozie.

wtorek, 14 września, godz. 16.30
EROICA |
EROICA
reż. Andrzej Munk, Polska 1958, 78'

Jedno z najwybitniejszych osiągnięć polskiej szkoły filmowej. Ironiczny rozrachunek z polskimi mitami narodowymi z legendarną kreacją Edwarda Dziewońskiego. Dwie nowele przedstawiające losy wojennych bohaterów mimo woli.
Czarna komedia Andrzej Munka rozgrywająca się w scenerii II w.ś. jest gorzkim, ale wciąż aktualnym komentarzem na temat heroizmu i wojny. Pierwsza nowela opowiada o warszawskim cwaniaczku Dzidziusiu, który próbując ratować własną skórę, niejako wbrew sobie staje się bohaterem. Druga opowiada o bezowocnej próbie ucieczki więźniów z niemieckiego oflagu. 

wtorek, 21 września, godz. 17.30
REZERWAT
| REZERWAT
reż. Łukasz Palkowski, Polska 2007, 100'


32. FPFF w Gdyni 2007: najlepszy debiut reżyserski
najlepsza drugoplanowa rola kobieca - Sonia Bohosiewicz
Debiutant Łukasz Palkowski zabiera widzów w filmową podróż do zakątków Warszawy, których próżno szukać w oficjalnych przewodnikach. Rezerwat to ciepła, słodko-gorzka opowieść o mieszkańcach stołecznej Pragi - dzielnicy o specyficznym i niepowtarzalnym klimacie. 

wtorek, 28 września, godz. 16.00 
DRZAZGI
| DRZAZGI
reż. Maciej Pieprzyca, Polska 2008, 106'

33. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2008:
najlepszy debiut reżyserski, najlepszy debiut aktorski - Karolina Piechota
Współczesny komediodramat, opowiadający o kilku dniach z życia trójki młodych ludzi. Bartek kończy studia, Marta planuje ślub, Robert żyje perspektywą sobotniego meczu. Ich życie wydaje się przewidywalne. Jednak każdemu z nich przydarzy się coś, co każe mu zrewidować dotychczasowy sposób myślenia. Pozornie dzieli ich wszystko. Łączy jedno - każdy szuka miłości.

wtorek, 5 października, godz. 17.30 
- KRÓLIK PO BERLIŃSKU | KRÓLIK PO BERLIŃSKU
reż. Bartosz Konopka, Polska/Niemcy 2009, 51'

Oscary 2010: nominacja - najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny
49. Krakowski Festiwal Filmowy 2009: Złoty Lajkonik - konkurs polski
Planete Doc Review 2009: Nagroda Magicznej Godziny - najlepszy film średniometrażowy
Opowieść o tysiącach dzikich królików, które zamieszkiwały strefę śmierci Muru Berlińskiego. Przez 28 lat żyły tam zamknięte, ale bezpieczne. Niestety pewnego dnia Mur runął, a króliki musiały poszukać dla siebie nowego miejsca. Film jest alegorią przybliżającą dzieje Europy Wschodniej z “króliczej” perspektywy.
- ESTERHAZY | ESTERHAZY
reż. Izabela Plucińska, Polska/Niemcy 2009, 25'

Znakomita krótkometrażowa animacja Izabeli Plucińskiej, opowiadająca o upadku muru berlinskiego... z króliczej perspektywy. Historia opisana w filmie jest oparta na faktach historycznych i popularnej w Niemczech książce autorstwa Irene Dische i Hans Magnus Enzensbergera. Pod opisem zabawnych przygód królika Esterhazego ukryta jest zaskakująca metafora wolności i przemian roku 1989. 

wtorek, 12 października, godz. 17.00 
MATKA JOANNA OD ANIOŁÓW
 | MATKA JOANNA OD ANIOŁÓW
reż. Jerzy Kawalerowicz, Polska 1960, 103'

Poruszający film o wierze, represji, fanatyzmie i pożądaniu autorstwa uznanego polskiego reżysera Jerzego Kawalerowicza (Austeria). Klasztor na polskich kresach w XVII wieku. Do opętanej przez demony przeoryszy Joanny (Lucyna Winnicka) przyjeżdża na egzorcyzmy młody ksiądz Suryn (Mieczysław Voit). Scenariusz filmu powstał na motywach opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. 

wtorek, 19 października, godz. 17.30 
PROGNOZA POGODY
 | PROGNOZA POGODY
reż. Antoni Krauze, Polska 1982, 86'

Film rozgrywa się w scenerii domu starców zarządzanego twardą ręką przez podstarzałego dyrektora. Pewnego październikowego wieczoru grupa pensjonariuszy zbiera się w salonie, by obejrzeć wiadomości. Z niepokojem wysłuchują katastroficznej prognozy na temat nadchodzącej ciężkiej zimy, której ludzie starsi mogą nie przeżyć. Transport trumien do ich domu przyspiesza decyzję o zbiorowej ucieczce. Pierwsza ścieżka dźwiękowa kompozytora Zbigniew Preisner.

Bookmark and Share