kpb

The Doors - Historia nieopowiedziana

tytuł oryginalny: When You’re Strange

reżyseria: Tom DiCillo

czas trwania: 90 min.
produkcja: USA 2009
premiera: 2010-08-13

When you're strange- faces come out of the rain
When you're strange- no one remembers your name…


„The Doors - Historia nieopowiedziana to rzadko spotykany i niezwykle szczery hołd oddany muzyce, indywidualności i pewnemu pokoleniu, który przemówi do każdego, kto pragnie zrozumieć tę epokę i jej znaczenie dla czasów współczesnych.”
Geoff Gilmore: wieloletni dyrektor Festiwalu w Sundance

Film, który wziął swój tytuł (When You’re Strange) z nawiązującego do stylistyki kabaretu przeboju The Doors, People Are Strange, jest chronologicznym zapisem narodzin kolejnych z sześciu przełomowych albumów studyjnych, nagranych w ciągu zaledwie pięciu lat oraz elektryzujących występów na żywo. Unikatowy materiał utrzymany w nurcie cinéma vérité przybliża realia ich twórczej współpracy oraz życia prywatnego.

To nie tylko opowieść o zespole, ale też spojrzenie na moment w historii, który już nigdy sie nie powtórzył.

Inspirujące, łączące w sobie różne gatunki muzyki brzmienie, prowokacyjne i bezkompromisowe utwory oraz niekwestionowana charyzma wokalisty i poety, Jima Morrisona, sprawiły, że zespół The Doors odmienił nie tylko oblicze muzyki rozrywkowej, ale i całej popkultury.

W filmie zobaczymy nigdy dotąd niepublikowane materiały o tym znakomitym rockowym kwartecie. Zanurzymy się w fascynującą historię zespołu, wyreżyserowaną przez nagradzanego scenarzystę i reżysera Toma DiCillo, a opowiedzianą głosem Johnny'ego Deppa!

Muzyka The Doors to rockowy odpowiednik filmu. Jest w niej wielki dramatyzm, seks, poezja i tajemnica. Ich muzyka przemawia do każdego, kto kiedykolwiek do głębi poczuł, że jest samotny i nie przystaje do innych, innymi słowy do każdego z nas”, mówi autor filmu, Tom DiCillo.

„Film zahipnotyzuje zarówno nowych jak i wieloletnich fanów.” Rolling Stone 
  
„Jim Morrison wzbudzał powszechną nienawiść policji. Po obejrzeniu dowcipnego, niejednoznacznego filmu Toma DiCillo o Morrisonie i The Doors, nietrudno zrozumieć dlaczego.” Box Office
 
 
„Ten pasjonujący film zagląda za kulisy zdarzeń w najdziwniejszym i najbardziej rozstrzygającym momencie historii rocka, jeśli nie historii amerykańskiej kultury jako takiej.” Salon.com

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 6: W rytmie muzyki.

(także: Letnie Tanie Kinobranie 2011, tydzień 2: Między muzyką a ciszą)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share