kpb

Wenecja

tytuł oryginalny: Wenecja

reżyseria: Jan Jakub Kolski
aktorzy: Magdalena Cielecka, Marcin Walewski, Agnieszka Grochowska, Grażyna Błęcka-Kolska, Julia Kijowska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Mariusz Bonaszewski

czas trwania: 110 min.
produkcja: Polska 2010
premiera: 2010-06-11

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni:
najlepsze zdjęcia - Artur Reinhart
najlepszy debiut aktorski - Marcin Walewski
najlepsza scenografia
Nagroda sieci Kina Studyjne i Lokalne


Wenecja, najnowszy film magika ekranu - Jana Jakuba Kolskiego, twórcy Jasminum i Historii kina w Popielawach, to wyprawa w świat wyobraźni i marzeń.  

Fascynująca, przepięknie sfilmowana opowieść o dorastaniu, ucieczce w marzenia i buncie przeciwko zastanej rzeczywistości.
Wenecja opowiada historię pewnej podróży, która się nie odbyła. Historię, w której siła marzeń pozwoliła zamienić zalaną piwnicę rodzinnej posiadłości w najbardziej romantyczne miasto na Ziemi.

Akcja filmu rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Bohaterem jest 12-letni Marek (w tej roli Marcin Walewski), który wychowuje się w otoczeniu kobiet. W piwnicy domu, w którym mieszka rodzina, chłopak postanawia odtworzyć tytułową Wenecję, o wyjeździe do której marzy.

Wenecja to film oparty na prozie wybitnego polskiego pisarza Włodzimierza Odojewskiego. Od swojego debiutu w latach 50. Odojewski otrzymał niemal wszystkie najważniejsze nagrody literackie. Jest również wymieniany jako jeden z kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share