kpb

3. Festiwal O miłości między INNYMI

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

niedziela, 23 maja, godz. 20.45
QUEEROWE ANIMACJE, 76’
(English version with Polish subtitles)

- POISED AND IN THE THROES
reż. David Jones, USA 2008, 5’
Zjawisko erotomanii przedstawione w technice poklatkowej animacji.
- THE SECRET LOVES OF JESSE JAMES
reż. David Jones, USA 2008, 4’40”
Wariacja na temat Dzikiego Zachodu - animacja poklatkowa.
- WILD BLOOD
reż. David Jones, USA 2008, 4’16
Geometrycznie o miłości gejowskiej.
- TOMBOY
reż. Joanna H. Griebel, USA 2008, 7’25”
Animowana opowieść o dziewczynce, która nie chce nosić sukienek.
- THE GIRL BUNNIES
reż. Francoise Doherty, Kanada 2009, 3’15”
Poklatkowa animacja opowiadająca historię miłości króliczków - zabawek.
- THE GIRL BUNNIES, HOCKEY
reż. Francoise Doherty, Kanada 2009, 5’15”
Króliczki - zabawki grają w hokeja.
- SUCK-A-THUMB
reż. Richard Mansfield, Wielka Brytania 2009, 5’15”
Wykonana w technice wycinanki animacja o chłopcu uzależnionym od ssania kciuka.
- DEAR DAD, LOVE MARIA
reż. Vince Mascoli, USA 2009, 5’
Maria w noc przed czekającą ją operacją zmiany płci pisze list do swojego ojca…
- KADEN LATER
reż. Harriet Storm, USA 2009, 9’
Kombinacja filmu dokumentalnego i animowanego opowiadająca o społecznym funkcjonowaniu chłopaka, który poddał się operacji zmiany płci.
- MAKE A MATE
reż. Jennifer Jordan Day, USA 2009, 4’
Wyobraź sobie, że dostajesz szansę stworzenia idealnego partnera. Jakiego dokonałbyś wyboru?
- WORDS AND WIRES
reż. Nina Nijsten, Belgia 2009, 3’
Film utrzymany w stylistyce komiksu.
- QUEER DUCK - SHORTS
reż. Mike Reiss, USA 1999, 20’
Pięć epizodów ze słynnego animowanego serialu o przygodach queerowej kaczki autorstwa twórcy The Simpsons.

poniedziałek, 24 maja, godz. 20.45
INACZEJ NIŻ INNI
| ANDERS ALS DIE ANDERN
reż. Richard Oswald, Niemcy 1919, 50’
(silent with English and Polish intertitles)

Mało kto wie, że palma pierwszeństwa za zrealizowanie filmu poruszającego problem inności należy do kinematografii niemieckiej. Nakręcona tuż po zakończeniu I wojny światowej historia związku między skrzypkiem Paulem Körnerem i jego młodym protegowanym, jest jednym z pierwszych przesłań nawołujących do tolerancji i zrozumienia.

- muzyka na żywo | live music: Sza/Za
Paweł Szamburski (klarnet) // Patryk Zakrocki (skrzypce)
 
MUZYKA:
Muzyka duetu Sza/Za to niezwykłe połączenie pozornie skrajnych przeciwieństw - hałasu i ciszy, popu i współczesnej kameralistyki, piękna i brzydoty, a także wyrafinowanej mądrości i czystej, naiwnej bezmyślności. Za pomocą klarnetu i skrzypiec, głosu, analogowych efektów zapętleń oraz delikatnych przetworzeń - muzycy poszukują jedności tych przeciwieństw, starają się oswobodzić zarówno scenę jak i widownię z krępujących reguł oraz sztywnych kulturowych „ustawień”.

BIO:
Patryk i Paweł to muzycy, improwizatorzy, animatorzy, którzy od 1999 roku aktywnie działają na stołecznej scenie muzyki improwizowanej i sztuki niezależnej.
Udzielali się min. w takich projektach, jak Tupika, Meritum, Meoma, Horny Trees, Cukunft, kwartet klarnetowy Ircha Pneumatic, Zakład Produkcji Dźwięku i wielu innych, których nazw nie pamiętają.
Tworzą muzykę dla teatru, filmu, kina niemego, tańca współczesnego.
www.myspace.com/szamburski | www.myspace.com/zakrocki | www.ladoabc.com

wtorek, 25 maja, godz. 20.45
MAXIMO OLIVEROS ROZKWITA | ANG PAGDADALAGA NI MAXIMO OLIVEROS
reż. Auraeus Solito, Filipiny 2005, 100’
(original version with Polish subtitles)

Triumfator kilkunastu festiwali filmowych (m.in. obraz otrzymał nagrodę TEDDY na Berlińskim Festiwalu Filmowym). 12-letni Maxi wychowuje się w dzielnicy nędzy filipińskiej Manili. Mieszka pod jednym dachem z dwoma braćmi i ojcem, który para się nielegalnym handlem. Mimo troskliwej opieki rodziny chłopcu brakuje niedawno zmarłej matki. Od tej utraty, a także szarzyzny ubogiego życia, ucieka w świat przebieranek i kolorową rzeczywistość campu. Gdy pewnej nocy chłopiec zostaje zaatakowany, w jego obronie staje młody policjant, który odtąd stanie się obiektem fascynacji Maxiego. Wkrótce chłopiec będzie musiał pogodzić nową miłość z lojalnością wobec bliskich.

środa, 26 maja, godz. 20.45
DAKAN | DAKAN
reż. Mohamed Camara, Francja, Gwinea 1997, 87’
(original version with Polish subtitles)

Dakan to przeznaczenie. Film opowiada historię rozgrywającą się w jednym z afrykańskich miast. Bohaterami są Manga i Sory, para zakochanych w sobie chłopaków. Ich miłość to nie jedyny wątek filmu. Odkrywamy równoległy świat rodzin obu postaci, przywiązanych do swoich reguł i zasad odpowiedzialności rodzicielskiej. Muszą one nagle stawić czoła plotkom, pogłoskom i opiniom społeczeństwa ograniczonego ramami tabu. To właśnie wybór dokonywany przez rodziców - między akceptacją uczuć ich synów, a stawianiem czoła społeczeństwu - stanowi o dramaturgii opowiadanej w tym filmie historii.

czwartek, 27 maja, godz. 20.45
GO FISH
| GO FISH
reż. Rose Troche, USA 1994, 84’
(English version with Polish subtitles)

Jeden z głównych przedstawicieli tzw. New Queer Cinema, nurtu kinowego eksplorującego różnice seksualne, rasowe, płciowe oraz klasowe, prezentującego odmieńców nierzadko wyrzuconych poza społeczny nawias. Główna bohaterka Max (Guinevere Turner), żyjąc w kobiecej komunie, musi pokonać własne uprzedzenia i stereotypowe wyobrażenia, by otworzyć się na nową, niecodzienną dla niej znajomość. Film zaliczony do „dwudziestki” najlepszych obrazów w całej historii londyńskiego festiwalu LGBT. Reżyserka zrealizowała później trzy sezony kultowego serialu lesbijskiego Słowo na L (The L Word), którego była także producentką.


piątek, 28 maja, godz. 20.45
BAŃKA MYDLANA | HA-BUAH | THE BUBBLE
reż. Eytan Fox, Izrael 2006, 117’
(Hebrew, Arabic and English version with English and Polish subtitles)

Film o głęboko pacyfistycznej wymowie. Trójka młodych ludzi - Noam, Lulu oraz Yelli - żyje w Tel Awiwie, do którego dramatyczne wydarzenia związane z konfliktem izraelsko-arabskim docierają głównie za pośrednictwem telewizji. Niedługo jednak przyjaciele pozostaną w tej iluzorycznej, bezpiecznej „bańce”. Noam pracując w sklepie muzycznym, w weekendy obsługuje jeden z check pointów na granicy ze strefą palestyńską. Tam poznaje młodego Palestyńczyka, który przenosi się do wspólnego mieszkania przyjaciół. Konflikt zbrojny wkrótce wkroczy także w ich prywatne życie.

sobota, 29 maja, godz. 20.45
FRANÇOIS OZON - FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE, 118' 
(French version with English and Polish subtitles)
- SPÓJRZ NA MORZE | REGARDE LA MER
Francja 1997, 52’

Młoda Angielka, Sasha, spędza wraz z kilkumiesięczną córką samotne wakacje nad brzegiem morza. Oczekując na powrót męża, pod swój dach - a ściślej do ogrodu - przyjmuje nieznajomą, która rozbija w pobliżu domu swój namiot. Film wykorzystuje ulubione motywy powracające w twórczości Françoisa Ozona: zderzenie mieszczańskiej obyczajowości z tłumionymi pragnieniami, erotyczną fascynację połączoną z okrucieństwem oraz temat zbrodni.

- ORGAZM | LA PETITE MORT
Francja 1996, 26’

„Mała śmierć” jest metaforycznym określeniem orgazmu, którego fotografowaniu z pasją oddają się Paul oraz jego chłopak Martial. Nie jest to jedyna śmierć, której przyjdzie doświadczyć Paulowi. Wizyta u umierającego ojca, z którym chłopak od sześciu lat nie utrzymuje żadnych kontaktów, staje się dla niego okazją do uporania się z własnymi emocjami i drogą ku osiągnięciu dojrzałości.

- LETNIA SUKIENKA | UNE ROBE D’ÉTÉ
Francja 1996, 15’

Jeden z najczęściej wyróżnianych i nagradzanych filmów krótkometrażowych François Ozona - nominowany do Cesara, triumfator konkursu w Breście.
Luc i Sébastien spędzają wspólne wakacje w nadmorskiej miejscowości. Luca, który obawia się ciekawskich spojrzeń sąsiadów, irytuje otwarcie manifestowana seksualność partnera. Nieoczekiwane spotkanie nad brzegiem morza stanie się dla Luca rodzajem rytuału przejścia, który pozwoli mu pogodzić się z własnymi pragnieniami.

- SCENY ŁÓŻKOWE | SCENES DE LIT
Francja 1998, 25’

Siedem krótkich scen, w których pary przedstawione są w intymnej sytuacji łóżkowej. Dla większości z nich jest to pierwsze tak bliskie spotkanie z nowo poznanym partnerem. Bohaterami są dwie kobiety, homoseksualiści, młodzieniec i starsza dama…

niedziela, 30 maja, godz. 20.00
impreza towarzysząca:
Queerowy KAN, czyli Klub Animowanej Niedzieli
Miejsce Bar Podgórze, ul. Węgierska 1
KAN, czyli Klub Animowanej Niedzieli to projekt, który wyciąga najlepsze animacje z dusznych festiwalowych sal i zakurzonych komputerów, by pokazać je światu i szerszej publiczności. W ramach krakowskiego KAN-u w barze Miejsce w Podgórzu odbywają się cykliczne projekcje animacji zogniskowane za każdym razem wokół innego tematu. Wszystko w luźnej atmosferze animowanej przez Tomka Duckiego. Tym razem KAN w całości poświecony będzie tematyce queer.
Po pokazie zapraszamy na afterparty :-)


Pokazy w ramach 3. Festiwalu O miłości między INNYMI.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share