kpb

3. Festiwal Muzyki Filmowej

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM projekcji w KPB:

czwartek, 20 maja
14.30  HERO | YING XIONG
reż. Yimou Zhang, Chiny/Hongkong 2002, 99’

Oscary 2003: nominacja za najlepszy film obcojęzyczny
U schyłku epoki Walczących Królestw (ok. 221 r. p.n.e.) kraj był podzielony na siedem królestw. Przez wieki ich władcy walczyli o dominację, czego wynikiem było zubożenie kraju i cierpienie ludu. Jeden z nich, władca Qin był ogarnięty obsesją, by zjednoczyć Chiny i zostać ich pierwszym cesarzem. Przez lata zabójcy z sześciu pozostałych państw polowali na niego. Pewnego dnia w pałacu Qin zjawia się tajemniczy prefekt z odległej prowincji, nazywający siebie Bezimiennym. Czy władca pozna prawdziwe intencje przybysza?

16.15  PRZYCZAJONY TYGRYS, UKRYTY SMOK | WU HU CANG LONG
reż. Ang Lee, USA/Chiny/Hongkong/Tajwan 2000, 120’

Oscar za najlepszy film nieanglojęyczny, muzykę, scenografię oraz zdjęcia
Złoty Glob za najlepszy film zagraniczny oraz dla najlepszego reżysera

Film opowiada o trojgu mistrzach wschodnich sztuk walki, którzy zmagają się z przeznaczeniem: dzielnym wojowniku, który nie ma odwagi wyznać miłości ukochanej kobiecie; pięknej adeptce wschodnich sztuk walki, która pod maską opanowania skrywa zadawnione emocje i młodej arystokratce, która porzuca wygodne życie i wybiera wolność u boku wyjętego spod prawa buntownika. Wybory, którym przyjdzie im dokonać w zaskakującym finale, dramatycznie zaważą na całym ich dalszym życiu... Ponadczasowa opowieść o sile i tajemnicy, zrealizowana przez cenionego reżysera Anga Lee (Przyjęcie weselne,Rozważna i romantyczna).

18.30  BANQUET: 100 DNI CESARZA | YE YAN
reż. Xiaogang Feng, Chiny 2006, 131’

Zrealizowana z rozmachem epicka opowieść o zdradzie, żądzy władzy i miłości. Historia oparta została na szekspirowskim Hamlecie. Jest rok 907 p.n.e. Panująca w Chinach dynastia Tang targana jest wewnętrznymi konfliktami. Syn cesarza książę Wu Luan jest prawowitym następcą tronu. Jednak to jego wuj opętany żądzą władzy zasiada na tronie po tajemniczej śmierci cesarza i pojmuje za żonę matkę księcia. Wu Luan podejrzewa, że cesarz został zamordowany, a winą obarcza jego następcę. Przybywa na dwór, by pomścić śmierć ojca. Nie wie, że czekają tam na niego płatni zabójcy. Cesarz nie zamierza oddać władzy.


piątek, 21 maja
14.30  DOM LATAJĄCYCH SZTYLETÓW | SHI MIAN MAI FU
reż. Yimou Zhang, Chiny/Hongkong 2004, 125’

Chińska dynastia Tang zapisała się w historii państwa jako jednak z najbardziej światłych. Za jej panowania Chiny dołączyły najpotężniejszych państw świata, a stolica Tangów, Chang'an, była jednym z największych ówczesnych miast. Jednak w roku 859 dynastia Tang lata świetności ma już za sobą. Chyli się ku upadkowi. Rząd jest skorumpowany, a cesarz niezdolny do sprawowania władzy. W kraju panuje niepokój. Zaczynają się powstania ludowe, tworzą się grupy buntowników. Największa i najbardziej licząca się to Dom Latających Sztyletów

16.45  2046 | 2046
reż. Wong Kar Wai, Hongkong 2004, 123’

Europejska Nagroda Filmowa dla najlepszego filmu zagranicznego roku
Był pisarzem. Zdawało mu się, że pisał o przyszłości, lecz tak naprawdę chodziło o przeszłość. W jego powieści tajemniczy pociąg co jakiś czas odjeżdżał do roku 2046. Wszyscy, którzy się tam wybierali robili to z jednego powodu... chcieli odzyskać utracone wspomnienia. Nikt nie był pewien, czy to prawda, ponieważ jeszcze nikt stamtąd nie wrócił - nikt oprócz jednej osoby. On tam był. Postanowił wrócić. Chciał się zmienić.

19.00  SPRAGNIENI MIŁOŚCI | FA YEUNG NIN WA
reż. Wong Kar Wai, Hongkong/Francja 2000, 98’

Cannes: Technical Grand Prize oraz Złota Palma dla najlepszego aktora
Nagroda Cezara dla najlepszego filmu zagranicznego
Europejska Nagroda Filmowa dla najlepszego filmu zagranicznego
Hongkong 1962. Para głównych bohaterów wynajmuje mieszkanie w tej samej kamienicy. Oboje czują się osamotnieni, ponieważ ich współmałżonkowie są ciągle nieobecni. Zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu... Zmysłowa opowieść o niespełnionym uczuciu i pożądaniu, którego nie można zaspokoić.


sobota, 22 maja
13.00  GANGI NOWEGO JORKU
| GANGS OF NEW YORK
reż. Martin Scorsese, USA 2002, 167’

Historia wojen gangów, które miały miejsce w Nowym Jorku w połowie XIX wieku. Akcja filmu dzieje się na Manhattanie, w roku 1845. Priest Vallon - przywódca gangu Irlandczyków ginie na oczach swego syna - Amsterdama. Jego zabójcą jest brutalny i bezlitosny przywódca grupy Amerykanów - Bill zwany Rzeźnikiem. Po zakończeniu bitwy mały Amsterdam znika. Po latach powraca na Manhattan z planem brutalnej zemsty.

16.00  INFILTRACJA | THE DEPARTED
reż. Martin Scorsese, USA 2006, 152’

Oscar dla najlepszego filmu, za najlepszy scenariusz adaptowany oraz dla najlepszego reżysera
Złoty Glob dla najlepszego reżysera

Amerykańska wersja hongkongijskiego filmu Piekielna gra z 2002 roku.
Akcja filmu rozgrywa się w południowym Bostonie, gdzie policja stanowa toczy wojnę z przestępczością zorganizowaną. Młody tajny agent policji, Billy Costigan (Leonardo DiCaprio), otrzymuje rozkaz przeniknięcia do struktur mafijnych, którymi rządzi Costello (Jack Nicholson). Podczas gdy Billy szybko zdobywa zaufanie Costello, Colin Sullivan (Matt Damon), młody przestępca, który penetruje policję jako informator mafii, zostaje awansowany na stanowisko dowódcze w specjalnej jednostce dochodzeniowej. Kiedy zarówno mafia, jak i policja wpadają na trop wrogiej wtyczki we własnych strukturach, Billy i Colin stają do wyścigu o to, kto pierwszy odkryje tożsamość drugiego, by uratować własną skórę.

18.45  FILADELFIA | PHILADELPHIA
reż. Jonathan Demme, USA 1993, 125’

Oscar, Złoty Glob i Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego aktora
Doskonale zapowiadający się młody prawnik Andrew Beckett (Tom Hanks) właśnie został wyrzucony z pracy w prestiżowej firmie prawniczej. Pracodawca twierdzi, że się nie sprawdził. On jednak wie, że prawdziwym powodem jest jego choroba - AIDS. Zmuszony do obrony swej zawodowej reputacji, Andrew wynajmuje zaangażowanego, niezwykle błyskotliwego adwokata Joe Millera (Denzel Washington), by pozwać swych byłych pracodawców za nieuzasadnione zwolnienie.

Filmy prezentowane w ramach 3. Festiwalu Muzyki Filmowej.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share