kpb

Kino o smaku wina

Od początków kinematografii film i whisky były ściśle z sobą związane. Trudno powiedzieć, co było tego powodem, najpewniej jednak wielka sympatia, jaką darzone były westerny oraz pociąg twardych detektywów do wysokoprocentowych alkoholi.

Jednak w ostatnich latach rolę filmowego alkoholu zaczyna przejmować wino.

Wino ma klasę i styl. Na przykład Chianti zyskało wielką popularność po tym, jak w filmie Milczenie owiec Hannibal Lecter chwalił się swoim menu: „Zjadłem jego wątrobę z fasolą i kieliszkiem doskonałego Chianti".Wino, winnice i produkcja wina. W filmach często są symbolem spokoju, odpoczynku, ucieczki od życia w biegu, odnalezienia nowego sensu życia i nowych miłości. Słoneczne regiony, w których uprawia się winną latorośl oraz cierpliwość, z którą trzeba podchodzić do produkcji wina, wręcz skłaniają do takiego prezentowania wina w filmie. Często też stanowią wyłącznie odbicie tej atmosfery i kolorytu. Być może ogromna popularność filmów o winie, jaką obserwujemy ostatnimi czasy, wiąże się z faktem, że piciem wina i jego produkcją coraz więcej osób interesuje się także na prywatny użytek.

W roku 1995, w filmieSpacer w chmurachweteran II wojny światowej, grany przez Keanu Reevesa, ucieka od swojego życia do czasu, kiedy dociera do winnicy, w której znajduje miłość. Oszołomiła go aura winnic i spokojna atmosfera, która w nich panuje. Jego los podzielili też bohaterowie nagrodzonego Oscarem filmu Bezdroża z Paulem Giamattim i Thomasem Hadenem Churchem. Ich podróż po znanych amerykańskich winnicach kończy się tym, że obaj odnajdują nowy sens życia. Całkowitej przemianie ulega również życie handlowca granego przez Russella Crowe’a w filmie Dobry rok, który niechcący otrzymuje w spadku po ojcu winnicę. Po wielu perypetiach zakochuje się w nieprędkiej egzystencji wiedzionej we Francji, między kiściami winogron i porzuca dla niej swoje dotychczasowe chaotyczne wielkomiejskie życie.

BEZDROŻA

Sukces, jaki odniosły filmy Bezdroża i Dobry rok, stał się asumptem do powstania w niedalekiej przeszłości następnych filmów z winem w roli głównej.

W czeskiej kinematografii myślenie o winie jest nierozerwalnie związane z kolorytem Moraw Południowych, regionu piwniczek winnych, mądrych winiarzy, typowych „wujów” zawsze czekających na możliwość skosztowania wina z czarą do degustacji w ręku, regionu winnic i terenów zalanych słońcem.
Wśród popularnych czeskich filmów znajdziemy między innymi luźno powiązaną trylogię złożoną z filmów Bouřlivé víno, Zralé víno i Mladé víno duetu Macourek - Vorlíček, dzięki której wielu „Prażan” dowiedziało się, że wino powinno się najpierw oglądać pod światło, później wąchać, a w końcu wypić mały łyk i lekko tylko smakować językiem. Nie można również zapomnieć o lubianym w Czechach serialu telewizyjnym Slovácko sa nesúdí, w którym główne role grali Josef Kroner i Oldřich Velen.

Natomiast filmy Młode wino i 2 młode wina łączą w sobie klimat Moraw Południowych oraz trend filmowych opowieści winiarskich.

ZAPRASZAMY DO KINA NA 2 MŁODE WINA!

Bookmark and Share