kpb

Jaśniejsza od gwiazd

tytuł oryginalny: Bright Star

reżyseria: Jane Campion
aktorzy: Abbie Cornish, Ben Whishaw, Paul Schneider, Kerry Fox

czas trwania: 119 min.
produkcja: Australia/Wielka Brytania/Francja 2009
premiera: 2010-05-14

Wielki powrót Jane Campion, autorki Fortepianu.

Film zabiera nas w zmysłowy świat pierwszej miłości, która zawsze rozpala najmocniej.

Fanny Brawne ma 18 lat, jest olśniewająco piękną i ciekawą świata dziewczyną. Powściągliwa matka dokłada wszelkich starań, by córka wyrosła na rozważną i dobrze wychowaną pannę. Każdy dzień Fanny wypełniony jest konwencjonalnymi zajęciami, jak szydełkowanie, bale i długie spacery zawsze w towarzystwie przyzwoitki. Niewinne spotkanie z czarującym młodzieńcem nieoczekiwanie przerodzi się w pierwszą prawdziwą miłość. To nieznane uczucie do romantycznego poety Johna Keatsa sprawi, że dziewczyna zrzuci gorset konwenansów i złamie panujące zasady.

Ta nietypowa para nie od razu przypadła sobie do gustu; on miał ją za modnisię i kokietkę, na niej z kolei literatura nie robiła większego wrażenia. Zanim zaniepokojona matka Fanny i najlepszy przyjaciel Keatsa, Brown, zorientowali się, że parę coś łączy, ich uczucia nie dało się już zatrzymać. Młodzi kochankowie dali się ponieść nieznanym im dotąd, potężnym doznaniom. Mam wrażenie, jakbym się rozpuszczał, pisał do ukochanej Keats. Unosili się na falach obsesyjnej miłości, która pogłębiała się pomimo kłębiących się przeszkód.

W filmie występują Abbie Cornish (Salto), Ben Whishaw (Pachnidło. Historia mordercy), Kerry Fox (Intymność), Paul Schneider (Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda).

Strona internetowa filmu: http://www.jasniejszaodgwiazd.bestfilm.pl/

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 6: To idzie młodość.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share