kpb

Bonnie i Clyde

tytuł oryginalny: Bonnie and Clyde

reżyseria: Arthur Penn
aktorzy: Faye Dunaway, Warren Beatty

czas trwania: 111 min.
produkcja: USA 1967
premiera: 2010-04-26
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: 100 lat Warner Bros.

Oscary 1968: Najlepsza aktorka drugoplanowa (Estelle Parsons), Najlepsze zdjęcia
Oscary 1968 - nominacje: Najlepszy film, Najlepszy aktor pierwszoplanowy (Warren Beatty), Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Faye Dunaway), Najlepszy aktor drugoplanowy (Gene Hackman), Najlepszy aktor drugoplanowy (Michael J. Pollard), Najlepszy reżyser, Najlepsze kostiumy, Najlepszy scenariusz oryginalny


Krwawa epopeja gangsterska Arthura Penna z Faye Dunaway i Warrenem Beatty.
Jeden z najważniejszych filmów amerykańskich czasów kontestacji.


Historia pary legendarnych przestępców - Clyde'a Barrowa i Bonnie Parker, którzy w latach wielkiego kryzysu napadali na banki. Stali się symbolem buntu przeciw władzy i "systemowi", a dzięki wybitnemu filmowi Arthura Penna awansowali do miana bohaterów masowej wyobraźni.  

USA, 1931 rok, czasy „wielkiego kryzysu”. Clyde niedawno opuścił więzienie, Bonnie pracuje jako kelnerka w niewielkiej knajpie. Kiedy Clyde usiłuje ukraść auto jej matki, wpadają na siebie po raz pierwszy. I od razu wyruszają razem w świat. Na początku nie znają swoich imion ani celu podróży. Kiedy trafiają na starą farmę, wszystko ulega zmianie. „Jestem Clyde Barrow, a to Bonnie Parker. Napadamy na banki" - tak Clyde przedstawia ich nieznajomemu farmerowi. Zaczynają rabować banki i napadać na sklepy. Kradną i zabijają, ale oszczędzają biednych i słabych. To walka o niezależność z systemem i ludźmi, którzy za nim stoją.

Barrow i Parker to postaci autentyczne - słynni w latach 30. złodzieje, których kolejne dokonania opisywała amerykańska prasa, czyniąc ich bohaterami masowej wyobraźni. Zastrzelili kilkanaście osób, w tym dziewięciu policjantów. I jako pierwsi przestępcy zyskali sławę dzięki mediom. Zginęli przeszło 70 lat temu, w pobliżu Bienville Parish w Luizjanie, w obławie policyjnej. Podobno policjanci nafaszerowali ich przeszło 50 kulami. Na dużym ekranie losy pary legendarnych przestępców pokazane są od początku, od pierwszej chwili ich znajomości, aż do końca, kiedy wpadną w śmiertelną zasadzkę zdradzeni przez przyjaciół.

| Warren Beatty and Faye Dunaway are the legendary Depression-era bandits and lovers in this landmark film that won two Academy Awards and triggered a revolution in screen violence.

Prezentowany w ramach przeglądu 100 lat Warner Bros.


Wcześniej w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie 2010, tydzień 9: Samotnie i w duecie oraz Letnie Tanie Kinobranie 2016, tydzień 3: Miłość rządzi światem.

Bookmark and Share