kpb

Bonnie i Clyde

tytuł oryginalny: Bonnie and Clyde

reżyseria: Arthur Penn
aktorzy: Faye Dunaway, Warren Beatty

czas trwania: 111 min.
produkcja: USA 1967
premiera: 2010-04-26
język: angielski
napisy: polskie
in English with Polish subtitles
info: Letnie Tanie Kinobranie

Krwawa epopeja gangsterska Arthura Penna z Faye Dunaway i Warrenem Beatty.
Jeden z najważniejszych filmów amerykańskich czasów kontestacji.


Historia pary legendarnych przestępców - Clyde'a Barrowa i Bonnie Parker, którzy w latach wielkiego kryzysu napadali na banki. Stali się symbolem buntu przeciw władzy i "systemowi", a dzięki wybitnemu filmowi Arthura Penna awansowali do miana bohaterów masowej wyobraźni.  

USA, 1931 rok, czasy „wielkiego kryzysu”. Clyde niedawno opuścił więzienie, Bonnie pracuje jako kelnerka w niewielkiej knajpie. Kiedy Clyde usiłuje ukraść auto jej matki, wpadają na siebie po raz pierwszy. I od razu wyruszają razem w świat. Na początku nie znają swoich imion ani celu podróży. Kiedy trafiają na starą farmę, wszystko ulega zmianie. „Jestem Clyde Barrow, a to Bonnie Parker. Napadamy na banki" - tak Clyde przedstawia ich nieznajomemu farmerowi. Zaczynają rabować banki i napadać na sklepy. Kradną i zabijają, ale oszczędzają biednych i słabych. To walka o niezależność z systemem i ludźmi, którzy za nim stoją.

Barrow i Parker to postaci autentyczne - słynni w latach 30. złodzieje, których kolejne dokonania opisywała amerykańska prasa, czyniąc ich bohaterami masowej wyobraźni. Zastrzelili kilkanaście osób, w tym dziewięciu policjantów. I jako pierwsi przestępcy zyskali sławę dzięki mediom. Zginęli przeszło 70 lat temu, w pobliżu Bienville Parish w Luizjanie, w obławie policyjnej. Podobno policjanci nafaszerowali ich przeszło 50 kulami. Na dużym ekranie losy pary legendarnych przestępców pokazane są od początku, od pierwszej chwili ich znajomości, aż do końca, kiedy wpadną w śmiertelną zasadzkę zdradzeni przez przyjaciół. 

Film wyświetlany na taśmie 35 mm.
| The film will be shown in 35 mm print.

| Warren Beatty and Faye Dunaway are the legendary Depression-era bandits and lovers in this landmark film that won two Academy Awards and triggered a revolution in screen violence.

Pokaz w ramach festiwalu Letnie Tanie Kinobranie 2016,
tydzień 3: Miłość rządzi światem.

(także w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie 2010,
tydzień 9: Samotnie i w duecie)


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share