kpb

Lucio - oszust, murarz, anarchista

tytuł oryginalny: Lucio

reżyseria: Aitor Arregi, José María Goenaga
aktorzy: Ramón Agirre, Roland Dumas, Antonio Martín

czas trwania: 93 min.
produkcja: Hiszpania 2007

FF Guadalajara 2008 - nagroda dla najlepszego dokumentu

Dokument o Lucio Urtubii, murarzu i anarchiście, uważanym za jednego z ostatnich "dobrych bandytów" i nazywanym Robin Hoodem. Lucio był świadkiem największych politycznych wydarzeń drugiej połowy XX wieku: brał udział w zamieszkach na ulicach Paryża w 1968 roku, aktywnie popierał rewoltę Fidela Castro, uratował przywódcę Czarnych Panter Eldridge'a Cleavera. Pomógł też tysiącom uciekinierów i uchodźców, podrabiając dla nich europejskie paszporty i dowody tożsamości. Jednak największą sławę zyskał pod koniec lat 70., kiedy oszukał amerykański First National Bank (dziś Citibank), falsyfikując - w przeliczeniu na dzisiejszą walutę - 20 milionów euro, którymi wspierał działania partyzanckie w Europie i Ameryce Południowej. Co ciekawe, cała akcja kosztowała go zaledwie kilka miesięcy więzienia...

Aitor Arregi (San Sebastian, 1977), zanim razem z Goenagą zrealizował Lucio, był współscenarzystą i współreżyserem m.in.: dokumentu Sahara Maratón czy pełnometrażowego filmu animowanego Glup, una Aventura sin Desperdicio. Wyprodukował też wiele krótkometrażówek.
José María Goenaga (San Sebastian, 1976) zaczynał od filmów krótkometrażowych, za które zdobył wiele nagród. Zajmuje się także produkcją.

Film prezentowany w ramach 10. Tygodnia Kina Hiszpańskiego.


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share