kpb

A Million Different Loves!? 3. Festiwal Filmu Queer

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

piątek, 19 lutego

19.00
 Program 1: Męskie sekrety (79 min)
Współwięzień, kolekcjoner, prowadzący podwójne życie brat, sąsiad-podglądacz... Każdy z nich skrywa swój szczególny sekret i jest w stanie poświęcić bardzo wiele, by się odsłonić i wprowadzić go w życie.

Zakazane
Reż. Bartosz Paduch, Polska, 2004, 9 min

Akcja tego filmu rozgrywa się w areszcie śledczym. Nowoprzybyły osadzony próbuje odnaleźć swe miejsce w całkowicie męskim świecie.

Heiko
Reż. David Bonneville, Portugalia, 2007, 13 min

Special Mention, 2007 Slamdance Film Festival
17-letni esteta wchodzi w specyficzną relację z młodym chłopakiem imieniem Heiko. Fetyszowa znajomość rozwija egzotyczną erotykę aż do ekstremum.

Cadillac Blues
Reż. Mazen Khaled, Liban, 2003, 26 min

Trzy dni z życia dwóch libańskich braci, Omara i Ryana. Obaj są sobie bliscy. Razem spędzają czas. Mają wspólnych przyjaciół. Dzielą przestrzeń życiową, telefon komórkowy i wielkiego starego Cadillaca. Ale pomimo tej bliskości i wszystkiego, co ich łączy, Omar trzyma w tajemnicy swe nocne życie, poniekąd związane z narkotykami. Sekret Ryana jest jeszcze większy. Każdy z nich do trwania w swym tajemnym życiu używa właśnie wspomnianego Cadillaca.

Shutter Release
Reż. Jessica Cheeseman, USA, 2008, 9 min.
W pewnym zakładzie fotograficznym dni się dłużą, interes idzie marnie, a szef jest sfrustrowany. K ze strachu przed stratą pracą, męczy się w milczeniu, niemniej, stopniowo zaczyna wyrażać tłumione uczucia i pragnienia poprzez obrazy na wywoływanych fotografiach…

Własność / Possession
Reż. Hervé Joseph Lebrun, Francja, 2007, 24 min

Historia nieodwzajemnionej miłości, pełnej bólu, czułości i umęczenia. Po wielu godzinach spędzonych na podglądaniu, pewien mężczyzna postanawia porwać swego sąsiada, aby wprowadzić swe fantazje w życie.


20.30
  Program 2: Queerowe ciała, queerowe spektakle (72 min)
Trzy różne filmy dokumentalne, które mierzą się z powszechnymi poglądami na temat pożądania, dodając queerowe spojrzenie na obrazy ciała, performensy, reprezentacje rasowe oraz kobiecą seksualność.

Chubb Rubb: A Fat Cabaret
Reż. Alexis Mitchell, Kanada, 2006, 10 min

Potężne zarówno pod względem gabarytów, jak i posiadanej władzy, Fat Femme Mafia z Toronto smagają ostrymi, zaangażowanymi politycznie słowami. Chubb Rubb śledzi poczynania Fat Femme Mafia oraz ich współkonspiratorów i sprzymierzeńców w dniach poprzedzających pierwszy, niezwykle wyczekiwany występ. Wywiady, próby i występy to podstawa pracy tych zapalczywych pączuszków; ich postawa inspiruje, a jak wiadomo - apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Circus Geeks and Sideshow Freaks
Reż. Tori Foster & Alexis Mitchell, Kanada, 2008, 12 min

Circus Geeks śledzi, jak duet queerowych klownów, the Hobo Homos, przemienia przestrzeń artystyczną w spektakularne przedstawienie cyrkowe. Ten skandaliczny, seksowny i zabawny film bierze na warsztat potrzebę zaistnienia w queerowej społeczności ostrej formy ekspresji, czemu ma służyć odzyskanie znaczenia słowa „dziwadło” („freak”).

Smutek w tobie / Blu in You
Reż. Michelle Mohabeer, Kanada/Tryinidad i Tobago, 2008, 50 min

Akademicki w podejściu, eseistyczny w zamyśle i eksperymentalny w estetyce Smutek w tobie przedstawia rozmowę między kuratorką sztuk wizualnych a pisarką, rozmowę, która łączy historyczne i nowoczesne reprezentacje czarnego, queerowego, kobiecego, erotycznego ciała oraz seksualności.


sobota, 20 lutego


19.00
  Program 3: Opowieści spoza szafy (92 min)
Od animowanych historii opowiedzianych w pierwszej osobie na zmaganiach z homofobicznym najlepszym przyjacielu kończąc. Młode kobiety i młodzi mężczyźni w tych trzech filmach reprezentują różne podejście do nieprzewidywalnego i zdradliwego procesu konfrontacji z własną seksualnością oraz ujawniania się przed przyjaciółmi i rodziną.

Poza szafą / Beyond the Closet
Reż. Christine Engel, Kanada, 2009, 23 min

Korzystając z różnorodnych technik, twórczyni Christine Engel w niezwykły i innowacyjny sposób przedstawia doświadczenie ujawniania własnej orientacji wielu młodych mężczyzn i kobiet.

Po kryjomu
Reż. Marta Matuszak, Polska, 2009, 17 min
 
Film dotyka tematu homofobii. Opowiada o młodej kobiecie, która, po spotkaniu ze swoją partnerką, zostaje brutalnie zaatakowana przez homofoba. Tłem dla głównych wydarzeń jest relacja bohaterki z ojcem, który właśnie rozstał się z żoną.

Coming Out po polsku / Coming Out in Poland
Reż. Sławomir Grunberg, USA, 2008, 18 min
 
Coming out po polsku to film-pilot większej całości, którą mieszkający i pracujący na co dzień w Stanach Zjednoczonych reżyser chce zrealizować w Polsce. Troje bohaterów Coming out... opowiada o swoich doświadczeniach związanych z publicznym ujawnieniem orientacji seksualnej. Znany dziennikarz, działaczka organizacji LGBT i jej partnerka, nauczycielka zwolniona z pracy ze względu na nieukrywanie swojej tożsamości opowiadają, jaka była ich motywacja, jaka jest cena ich decyzji i jak zmieniło się ich życie po „wyjściu z szafy".

Cyprian, ja i inni / Cyprien, Moi, et les Autres
Reż. Jean-Baptiste Dumont, Belgia, 2006, 34 min
 
Autor filmu szuka odpowiedniego sposobu, by powiedzieć swemu homofobicznemu przyjacielowi, że jest gejem...


20.30
  Program 4: Queerowi pionierzy (83 min)
Hołd złożony dwóm pionierom homoseksualnego ruchu w USA. Dzięki ich wizjonerskiemu zaangażowaniu w sprawy społeczności oraz olbrzymiej wytrwałości udało się przetrzeć szlak i wywalczyć wiele praw, przywilejów oraz możliwości prowadzenia upragnionego stylu życia dla społeczności LGBT w USA oraz wielu innych miejscach na świecie.

575 Castro St.
Reż. Jenni Olson, U.S.A., 2008, 7 min

575 Castro St. to gra światła i cienia na ścianach scenografii Castro Camera Store do filmu Milk Gusa Van Santa. Ujęcia pozbawione są niemal całkowicie ruchu i dźwięku. Są ciche i nieruchome. Wszystko po to, by tym lepiej oddać spektrum emocji zawartych w słowach Harveya Milka dobiegających spoza kadru. Ścieżka dźwiękowa została wycięta z 13-minutowego zapisu słów Milka na kasecie magnetofonowej, nagranej w jego sklepie piątkowego wieczoru, 18 listopada 1977 (kilka tygodni po jego wyborach do Rady Miasta San Francisco, co uczyniło go jednym z pierwszych ujawnionych gejów piastujących wysokie stanowiska państwowe w USA). Taśma została podpisana słowami: Nagranie ma zostać odtworzone jedynie w przypadku mojej śmierci w zamachu. Delikatność 575 Castro St. sprawia, że cofamy się w czasie do stylistyki dziesiątek gejowskich i lesbijskich filmów krótkometrażowych nakręconych w latach 70. na taśmie Super 8, które trafiały do rąk Harveya Milka, a następnie były wywoływane w jego sklepie Castro Camera Store.

Sex Positive
Reż. Daryl Wein, U.S.A., 2008, 76 min

Grand Jury Prize, 2008 Los Angeles Outfest Lesbian & Gay Film Festival
Sex Positive
przygląda się życiu Richarda Berkowitza, kontrowersyjnej amerykańskiej męskiej prostytutce BDSM, który w 1980 został aktywistą profilaktyki AIDS, i którego olbrzymi wkład w opracowanie praktyk bezpieczniejszego seksu nigdy nie został odpowiednio upamiętniony. Berkowitz zaistniał w epicentrum epidemii AIDS, domagając się przeciwdziałania gwałtownie rozprzestrzeniającej się chorobie, nim gejowska społeczność czy mainstream zaczęły w ogóle rozważać takie działania. Obecnie samotny i bez środków do życia opowiada swoją historię światu, który nigdy nie chciał słuchać.


niedziela, 21 lutego

19.00
  Program 5: Retrospektywa Claudii Morgado Escanilli (55 min)
Urodzona w Santiago de Chile, Claudia Morgado Escanilla ukończyła studia w Concordia University w Montrealu w 1991 z odznaczeniem za znaczące dokonania filmowe. Od tamtej pory wyprodukowała, napisała scenariusze i wyreżyserowała ponad 10 filmów, które zdobyły międzynarodową sławę i nagrody na całym świecie, m.in. podczas berlińskich Teddy Awards w 1996 za swój film Unbound. Jej filmy były wyświetlane na takich dużych festiwalach, jak Berlinale, Sundance czy Festiwal w Toronto. W 2000 roku odbyła program rezydencjonalny dla reżysera w Canadian Film Centre, gdzie zrealizowała film Maritirio (Powierzchnia). Żyje i pracuje w Vancouver, zajmując się postprodukcją i nadzorem scenariuszy. Obecnie przygotowuje swój pierwszy film pełnometrażowy Patagonia.

Angustia
Reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 1996, 5 min
 
Jury’s Award, 1997 Yorkton Film Festival
Special Mention, 1997 Festival der Nationen

Zmysłowy portret kobiety uwodzącej poezją i muzyką.

Niespętane / Unbound
Reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 1995, 19 min

Teddy Award (Best Documentary), 1996 Berlin International Film Festival
Best Foreign Short Film, 1997 Créteil International Women's Film Festival
Certificate of Merit, 1995 Chicago International Film Festival
Unbound
to dokument, w którym 16 kobiet różnej narodowości, rasy i ideologii wyzwala się z definicji społecznych, stereotypów oraz ograniczeń stanika. Aktowi uwolnienia towarzyszą dowcipne i wnikliwe wypowiedzi bezpośrednio do kamery na temat znaczenia piersi w życiu i różnych kulturach. Prezentując serię wyśmienicie podkoloryzowanych, ekscytujących tableaux nawiązujących do dobrze znanych prac DaVinci, Caravaggia, Velázqueza i Kahlo, film przełamuje ograniczenia tradycyjnej kinematografii oraz kobiecych ciał.

Bez bikini / No Bikini
Reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 2007, 9 min
 
Grand Jury Prize, 2008 PlanetOut Short Movie Award
Best Short Film, 2008 Zürich Pink Apple Film Festival
Best Short Film Award, 2008 New York Gay & Lesbian Film Festival
Audience Award (Short Film), 2008 San Francisco International Lesbian & Gay Film Festival
Audience Award (Best Women’s Short), 2008 Pittsburgh Gay & Lesbian Film Festival
Audience Award, 2008 Hamburg Lesbian & Gay Film Festival
BAFTA/LA Certificate of Excellence, 2008 Mill Valley Children’s Film Festival
Siedmioletnia, zadziorna Robin decyduje się wziąć udział w letnim obozie, choćby bez bikini… z zaskakującym rezultatem!

Smakuj mnie / Sabor a Mí
Reż. Claudia Morgado Escanilla, Kanada, 1998, 22 min
 
Jury’s Award, 1998 Northwest Film & Video Festival
Audience Award (Best Short Film), 1998 Créteil International Women's Film Festival
Honorable Mention, 1998 Torino Lesbian & Gay Film Festival
Honorable Mention, 1998 Toronto Lesbian & Gay Film & Video Festival
Smakuj mnie
to erotyczna medytacja nad zmysłowymi tęsknotami, wstydliwą przyjemnością podglądania oraz tajemnym współudziałem w pożądaniu. Dwie kobiety w sekrecie wzajemne podglądają swe najbardziej intymne chwile. Przypadkowe spotkania wkrótce stają się zamierzonymi, a kobiety odkrywają wzajemną tęsknotę.

Filmy prezentowane w ramach repliki 3. Festiwalu Filmów Queer A Million Different Loves!?

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share