kpb

Niezasłane łóżka

tytuł oryginalny: Unmade Beds

reżyseria: Alexis Dos Santos
aktorzy: Fernando Tielve, Déborah François

czas trwania: 92 min.
produkcja: Wielka Brytania 2009
premiera: 2010-02-26

Drugi film fabularny cieszącego się uznaniem reżysera Alexisa Dos Santosa. Niezasłane łóżka to nowoczesne brytyjskie kino niezależne z akcją umieszczoną we współczesnym kosmopolitycznym Londynie. Opowieść o dwóch młodych ludziach, którzy szukają swojego miejsca w świecie.

20-letni Axl przyjeżdża do Londynu, aby odszukać ojca, który w dzieciństwie go porzucił. Gdy odkrywa, że ojciec jest agentem nieruchomości i ma nową rodzinę, zgłasza się do niego jako student poszukujący mieszkania. Oglądając kolejne lokale, Axl czuje się coraz bardziej uwięziony w roli, jaką sobie narzucił i nie potrafi wyznać prawdy. Szuka ucieczki od swojego problemu w modnych, londyńskich klubach na East Endzie i staje się częścią nietypowej rodziny zamieszkującej anarchistyczny, tętniący życiem skłot.

Podczas gdy Axl stara się odzyskać swoją tożsamość, Vera - również mieszkanka skłota - pragnie uciec od swoich problemów po bolesnym zawodzie miłosnym. Kiedy więc spotyka pewnego charyzmatycznego nieznajomego, nic mu o sobie nie mówi, lecz rozpoczyna zmysłową grę. Dodatkowych emocji dostarcza Verze przeczucie, że znalazła swoją bratnią duszę. 

Mimo, że Axl i Vera mieszkają w tym samym budynku, ich ścieżki długo się nie przecinają. Ich historie - zabawne i tajemnicze, romantyczne i przejmujące - nawiązują do siebie i tworzą kontrasty, by wreszcie ostatecznie się zderzyć.

W filmie występują Déborah François (główna rola kobieca w Dziecku braci Dardenne), Fernando Tielve (debiutował w Kręgosłupie diabła Guillermo del Toro, później w filmach Mroczna Argentyna i Duchy Goi). Całości dopełnia porywająca muzyka brytyjskich zespołów niezależnych.

Alexis Dos Santos wsławił się debiutanckim Glue - opowieścią o młodzieży z małego miasteczka rozgrywającą się w jego rodzinnej Argentynie. Film obsypano 15 nagrodami na festiwalach filmowych na całym świecie.

„Odtrutka na "dwudziestolatków Made In Hollywood"  - w kosztownych ciuchach, w drogich autach i z abstrakcyjnymi dramatami. (...) skromny, cichy, sympatyczny i z pomysłem zrealizowany film, który ogląda się z prawdziwą przyjemnością. Pozytywnie "offowy" i bardzo przystępny, niezobowiązujący.” Dagmara Romanowska, Onet.pl

„Świetnie zrealizowana, błyskotliwie opowiedziana i efektownie sfotografowana opowieść o grupie londyńskich squatersów przywodzi na myśl kultowe Orbitowanie bez cukru.” Tomasz Bielenia, Interia.pl

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranietydzień 6: Między młodością a dojrzałością.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share