kpb

Głód

tytuł oryginalny: Hunger

reżyseria: Steve McQueen
aktorzy: Michael Fassbender, Stuart Graham, Liam Cunningham, Brian Mulligan

czas trwania: 96 min.
produkcja: Irlandia/Wielka Brytania 2008
premiera: 2010-02-19

MFF Cannes 2008: Złota Kamera za najlepszy debiut fabularny
MFF Chicago 2008: Złoty Hugo, Grand Prix
Europejskie Nagrody Filmowe 2009: Europejskie Odkrycie Roku
9. MFF Era Nowe Horyzonty: Grand Prix dla najlepszego filmu, Nagroda Krytyków Filmowych


Niezwykły debiut Steve'a McQueena, twórcy Wstydu, z Michaelem Fassbenderem w roli głównej.

Jest rok 1981. Angielska służba więzienna zawzięcie pracuje na wizerunek kata. Przetrzymywanych w swoim więzieniu bojowników IRA metodycznie odziera z człowieczeństwa. Torturują ich na zmianę: raz pałką, raz szyderczym śmiechem prosto w twarz. Nadzy, skatowani więźniowie ćwiczą w sobie "postawę wyprostowaną": protestują, odmawiają noszenia więziennych uniformów, celowo zaniedbują codzienną higienę, ostatecznie decydują się na głodówkę. 

McQueen bez zbędnych słów i fabularnych podpórek pokazuje niechlubne, rzadko wyciągane na światło dzienne fakty z najnowszej historii Anglii. Nie wdaje się w retorykę, polityczne dysputy o działalności IRA. Głód to film o przemocy, zbrodni sankcjonowanej przez aparat władzy; o banalności zła, które rodzi się wtedy, gdy człowiek czuje się jedynie częścią systemu.

Bohater filmu Bobby Sands jest postacią autentyczną, liderem IRA, który na początku lat 80. rozpoczął dramatyczny strajk głodowy, żądając uznania zamkniętych w więzieniu Maze bojowników o wolność Irlandii Północnej za więźniów politycznych. W kwietniu 1981 roku, miesiąc po rozpoczęciu strajku, został wybrany członkiem Izby Gmin (zmieniono prawo wyborcze i kilka miesięcy później byłoby to już niemożliwe). Zmarł po 66 dniach wyczerpującej głodówki. Miał wtedy 27 lat.

Reżyser zdecydował się jednak na pracę z niemal całkowicie irlandzką ekipą. W roli głównej obsadził Irlandczyka Michaela Fassbendera.

Steve McQueen jest cenionym artystą wizualnym. W 1999 roku otrzymał prestiżową nagrodę Turnera, jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych plastykom w Wielkiej Brytanii.

Reżyser o filmie: „Kiedy Jan Younghusband z Channel 4 zetknął się ze mną na początku 2003 roku nie było jeszcze wojny w Iraku, historii więźniów z Guantanamo Bay i Abu Graib, ale teraz, po czasie pojawiły się aż nadto widoczne podobieństwa między losami mojego bohatera a współczesnością. Historia się powtarza, a wielu ludzi ma świeże wspomnienia podobne do tych, które opisuje mój film. Musimy pamiętać, że takie rzeczy jeszcze niedawno działy się w Wielkiej Brytanii.”

„Odżegnując się od kina stricte politycznego, McQueen przedstawia w uniwersalnej, poetyckiej konwencji bierny bunt więźniów skazanych za działalność terrorystyczną. Niemal bez słów, za to klarownym, spowolnionym obrazem opowiada o codziennym metodycznym niszczeniu człowieka przez człowieka. O beznadziejnej, desperackiej walce z bezdusznym aparatem usankcjonowanej przemocy.”
Anita Piotrowska, Tygodnik Powszechny

„Głód jest zrobiony z precyzją pedanta, ascetycznie, brawurowo, językiem przypominającym skrajnie naprężoną strunę”. Paweł T. Felis, Gazeta Wyborcza

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 2: Świat, w którym żyjemy.

(także: Letnie Tanie Kinobranie - 2010, tydzień 4: Między dobrem a złem)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share