kpb

Tlen

tytuł oryginalny: Kislorod

reżyseria: Iwan Wyrypajew
aktorzy: Karolina Gruszka, Aleksiej Filimonow

czas trwania: 75 min.
produkcja: Rosja 2009
premiera: 2010-02-26

9. MFF Era Nowe Horyzonty: Nagroda Publiczności

Sańka (Aleksiej Filimonow) nie usłyszał piątego przykazania i zabił żonę dla rudowłosej Saszy (Karolina Gruszka).
Dlaczego? Bo łaknął tlenu pięknej dziewczyny.

Film Iwana Wyrypajewa to ekranizacja jego kontrowersyjnej sztuki Tlen, gdzie rapowano Dekalog, i którą krytycy uznali za manifest "beztlenowców". Miłosna historia opowiedziana w nowoczesnej, czasem kiczowatej, innym razem poetyckiej oprawie, łączy w sobie niemal wszystkie gatunki kultury popularnej. Jest tu romans, dramat, horror i kryminał.

Ironiczna opowieść rozpisana na dziesięć słowno-muzycznych scen ma formę wideoklipu, nawiązuje do estetyki graffiti, komiksu, telewizji i Internetu. Ten dynamiczny portret ludzi i tłamszącej ich codzienności to jednak przede wszystkim przypowieść o nieudolnym poszukiwaniu prawdziwego życia, uczuć, Boga, słowem, tytułowego tlenu.

O reżyserze:

Iwan Wyrypajew - jeden z najodważniejszych buntowników współczesnego teatru rosyjskiego. Urodził się w 1974 r. w Irkucku. Założył w Irkucku teatr Przestrzeń Gry, który został zlikwidowany z powodu oburzenia władz sztuką Sny - debiutem dramaturgicznym Wyrypajewa. Współtworzył moskiewski Teatr.doc. Dziś jest jednym z najbardziej znanych za granicą współczesnych dramaturgów rosyjskich, pisze średnio jedną sztukę na dwa lata. Jego trzy najważniejsze utwory (Tlen, Księga Rodzaju 2 i Lipiec) grane są w teatrach w całej Europie (Tlen wystawiono m.in. we Francji, Niemczech, Anglii, Bułgarii, Rumunii). W Polsce dramaturgia Wyrypajewa ceniona jest od bardzo dawna, realizacje jego dramatów można dziś oglądać właściwie w całym kraju. Jego debiut filmowy - Euforia z 2006 roku zdobył małego Złotego Lwa na festiwalu filmowym w Wenecji i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Trainspotting pierwszej dekady nowego wieku. Dagmara Romanowska, Onet.pl
Brawurowy, słodko-gorzki, przeszywający film.
Paweł T. Felis, Gazeta Wyborcza

(także:
Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 8: Młodzi, gniewni, zbuntowani)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share