kpb

Dom zły

tytuł oryginalny: Dom zły

reżyseria: Wojciech Smarzowski
aktorzy: Arkadiusz Jakubik, Marian Dziędziel, Bartłomiej Topa, Kinga Preis, Katarzyna Cynke, Eryk Lubos

czas trwania: 106 min.
produkcja: Polska 2009
premiera: 2009-11-27

34. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2009:
nagrody za reżyserię, scenariusz i montaż

17. Festiwal Plus Camerimage:
Srebrna Żaba
Warszawski Festiwal Filmowy 2009: Nagroda Publiczności
Polskie Nagrody Filmowe Orły 2010: najlepsza reżyseria, zdjęcia, montaż i Nagroda Publiczności 
Złota Taśma dla najlepszego filmu polskiego 2009 roku
Złota Kaczka dla najlepszego filmu sezonu 2009/2010

Trzymający w napięciu, doskonale skonstruowany thriller twórcy kultowego Wesela!

Wydarzenia okryte mroczną tajemnicą, wciągająca fabuła trzymająca do końca w niebywałym napięciu, brawurowy popis aktorski i zakończenie, jakiego nie było w kinie od czasu Wściekłych psów i Podejrzanych. Tajemnica, zagadka, śledztwo.

W rolach głównych występują: Arkadiusz Jakubik (Wesele), Marian Dziędziel (Zero), Bartłomiej Topa (Boisko bezdomnych), Kinga Preis (Cztery noce z Anną), Katarzyna Cynke (Trzeci oficer), Sławomir Orzechowski (Kiler), Eryk Lubos (Moja krew), Robert Więckiewicz (Lejdis). Film wyreżyserował Wojtek Smarzowski. Autorem scenariusza jest Łukasz Kośmicki i Wojtek Smarzowski, zdjęcia zrealizował Krzysztof Ptak, autorem muzyki jest Mikołaj Trzaska.

1978 rok. Pewnej deszczowej nocy Edward Środoń (Arkadiusz Jakubik) pojawia się przypadkowo w domu małżeństwa Dziabasów (Kinga Preis i Marian Dziędziel). Początkowa nieufność gospodarzy ustępuje miejsca tradycyjnej polskiej gościnności. Przybysz nie przypuszcza nawet, jak bardzo to spotkanie odmieni jego życie.

Po kilku latach, w tym samym domu ekipa śledcza rozpoczyna dochodzenie. W progu ponownie staje Edward Środoń. Tym razem jego wizyta nie jest przypadkowa - ma pomóc w rekonstrukcji tajemniczych zdarzeń sprzed czterech lat.

Prowadzący śledztwo porucznik Mróz (Bartłomiej Topa) odkrywa, że rozwiązanie zagadki może być niebezpieczne nie tylko dla podejrzanego. Rozpoczyna się dramatyczny wyścig z czasem. Porucznik zostanie wciągnięty w niebezpieczną grę, której stawką jest odkrycie przerażającej prawdy, na ujawnieniu której nie wszystkim jednak zależy.

Prawda? Nie ma takiej…

„Rewelacyjny.” Gazeta Wyborcza

„Polskie Fargo (...) Napięcie i emocje powoli rosną, by w końcu eksplodować i pozostawić widza oniemiałym. Smarzowski perfekcyjnie panuje nad tempem swojej historii, zmusza widza do wysiłku intelektualnego, podsyca jego ciekawość i chęć kombinowania, dociekania prawdy ‘na własną rękę’. (...) Mocne, krwiste (dosłownie i w przenośni) kino, które wciśnie niejednego widza w fotel.” Onet.pl

„Nie ma tu żadnych tanich sztuczek, nieudolnie zapożyczonych z zachodu chwytów. Nowoczesne to kino, jakby nie z Polski, nowocześnie napisane i prowadzone. Trochę w stylu Tarantino. Tak, tak, to nie przesada. W Domie złym jest ta same siła witalna, ta sama radość z opowiadania, porozbijanych, zapętlonych historii, co u autora Wściekłych psów.” Stopklatka.pl

„Niesamowita historia plus genialne zdjęcia Krzysztofa Ptaka i muzyka Mikołaja Trzaski.” Dziennik

„Film jest świetny. I mocny, bo niczym pięścią wali widza między oczy.” Newsweek 

Dom zły
był także wyświetalny w cyklu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 3: Między bojaźnią a drżeniem (2011).

Film prezentowany w ramach maratonu filmowego Smarzowski nocą.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share