kpb

Gorzkie mleko

tytuł oryginalny: La teta asustada

reżyseria: Claudia Llosa
aktorzy: Magaly Solier, Susi Sánchez, Efraín Solís, Marino Ballón, Antolín Prieto

czas trwania: 100 min.
produkcja: Peru/Hiszpania 2009
premiera: 2010-01-01

MFF Berlin 2009: Złoty Niedźwiedź i Nagroda FIPRESCI
5. Festiwal FILMY ŚWIATA ALE KINO!: Nagroda Krytyki przyznana przez dziennikarzy miesięcznika "KINO" 
Nominacja do Oscara 2010 dla najlepszego filmu obcojęzycznego

Drugi, po doskonałym debiucie Madeinusa, film Claudii Llosy. Reżyserka opisuje go jako „symboliczną podróż od strachu do wolności”. To opowieść o przebudzeniu, stopniowym odnajdywaniu radości życia i własnej wartości. Bohaterką jest młoda indiańska dziewczyna (w tej roli znana z Madeinusy Magaly Solier), która przyjeżdża z prowincji do Limy. Film, podobnie jak Madeinusa, zanurzony jest w indiańskiej magii i andyjskich mitach. Wspaniałe zdjęcia, a przede wszystkim nasiąknięta emocjami muzyka i śpiew głównej bohaterki, czynią z Gorzkiego Mleka obraz pełen poetyki i liryzmu.

Reżyserka o filmie: „Nasza historia rozpoczyna się od przedstawienia sytuacji młodej kobiety cierpiącej na syndrom „gorzkiego mleka”. Filmowa opowieść ewoluuje wraz z przemianą postaci, która odbywa się na skutek wielu nieoczekiwanych zdarzeń, jednak w centrum historii pozostaje ukrywany przez kobietę sekret. Film w dużym stopniu opowiada o tym, co mnie fascynuje, o niewidzialnym ciężarze, który człowiek nosi w sobie. Mówię tu o skutkach przemocy wobec kobiet. Gorzkie mleko nie jest jednak oskarżeniem, lecz fi lmem o zrozumieniu, przebaczeniu i pojednaniu”.

„Dzieło o niezwykłych walorach artystycznych.” Variety

„Drugie w karierze dzieło 33-letniej Claudii Llosy wpisało się w główny nurt festiwalu w Berlinie, jakim było ukazywanie bolesnych, a zarazem bardzo indywidualnych doświadczeń. Bohaterka, młoda Peruwianka Fausta, lęk przed światem niejako wypija z mlekiem matki, która padła ofiarą gwałtu (...). Lęk ten nosi w sobie i wbrew toczącemu się dookoła życiu tkwi w swoistej izolacji. Sposobem oswojenia odziedziczonej traumy staje się śpiew.” Tygodnik Powszechny

Gorzkie mleko było wyświetlane także w ramach 5. Festiwalu FILMY ŚWIATA ALE KINO!

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranietydzień 6: Między młodością a dojrzałością.


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share