kpb

Białe szaleństwo

tytuł oryginalny: Nord

reżyseria: Rune Denstad Langlo
aktorzy: Anders Baasmo Christiansen, Lars Olsen, Marte Aunemo, Ragnhild Vannebo,Kyrre Hellum

czas trwania: 78 min.
produkcja: Norwegia 2009
premiera: 2009-11-06

MFF Berlin 2009: nagroda FIPRESCI, nagroda Label Europa Cinemas
MFF Transylwania 2009: Transilvania Trophy
FF Tribeca 2009: nagroda za najlepszy debiut fabularny

Komedia w stylu najlepszych filmów Jima Jarmuscha i Akiego Kaurismakiego. Opowieść o podróży za Krąg Polarny w kierunku jaśniejszej strony życia.

Trzydziestoletni Jomar przechodzi trudny okres w życiu. Nie potrafi zapomnieć o dziewczynie, która porzuciła go dla najlepszego przyjaciela. Pewnego dnia dowiaduje się, że mieszka ona na dalekiej północy... z dzieckiem, którego on być może jest ojcem.
Wsiada na śnieżny skuter, bierze na drogę 5 litrów alkoholu i rusza w daleką podróż. Na jej końcu być może czeka na niego zupełnie nowe życie. Ma do przejechania ponad 1000 kilometrów a po drodze do pokonania zaspy śnieżne, zamarznięte jeziora i nieprzebyte góry. W trasie napotka samotników, takich jak on - mieszkańców dalekiej północy, którzy pomogą mu utrzymać trudny kurs ku jaśniejszej stronie życia..

Film zachwycił widzów i krytyków festiwalu w Berlinie (nagroda FIPRESCI), gdzie stał się niespodziewanym przebojem i został zakupiony do dystrybucji w ponad 20 krajach.

Reżyser o genezie filmu: W 2005 przechodziłem depresję, która wkrótce zamieniła się w stany lękowe i serię ataków paniki. Pewnego dnia przechodziłem koło starego wyciągu narciarskiego, na którym jeździłem w dzieciństwie. Przystanąłem i pomyślałem o wszystkich dziwakach, którzy tam pracowali. Zawsze byli wkurzeni i zmęczeni, czuć było od nich gorzałą. Właśnie wtedy, w tamtej chwili, narodziła się w mojej głowie postać Jomara.

Białe szaleństwo - trafnie zapowiadany jako „antydepresyjny film o bezdrożach” - jest zjadliwym komediodramatem o losach niespełnionego i przygnębionego trzydziestolatka, który bez zapału przemierza spektakularne arktyczne krajobrazy i odnajduje sens życia na nowo. Dzięki zapierającym dech w piersiach zdjęciom połączonym z oszczędnym aktorstwem przywodzącym na myśl filmy drogi Jima Jarmuscha, ten oryginalny w klimacie debiut fabularny norweskiego dokumentalisty Rune Denstada Langlo ma zadatki na kultowy przebój. Variety

Dzieło norweskiego reżysera umiejętnie unika zawiłości dramatu psychologicznego i doskonale równoważy je elementami nostalgii i komizmu. To wiarygodny i poruszający hołd złożony amerykańskiej tradycji kina drogi wpleciony w pełną uroku norweską opowieść. CineEuropa

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 6: To idzie młodość.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share