kpb

Opowieści z wysp: 2. Przegląd Filmów Indonezyjskich

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM PRZEGLĄDU:


piątek, 9 października

19.00 
TĘCZOWY SZWADRON | LASKAR PELANGI
reż. Riri Riza, 2008, 124'

Berlinale 2009 - Panorama
Azjatyckie Nagrody Filmowe 2009 - nominacja Najlepszy Film, Najlepszy Montaż
MFF Hong Kong - Nagroda SIGNIS

Film oparty na głośnej powieści pod tym samym tytułem. Pierwszy dzień szkoły podstawowej w Muhammadyah to wspaniały dzień dla dwóch nauczycieli - Muslimah (Cut Mini) i Harfan (Ikranagara) oraz 9 studentów z wioski Gantong w Belintong, nazywanych pieszczotliwie Tęczowym Szwadronem. Spadek liczebności uczniów poniżej 10 oznacza zamknięcie szkoły, czego się obawiają. Nieoczekiwanie w wiosce zjawia się Harun, co pozwala na utrzymanie szkoły.

O reżyserze:

Riri Riza - ur. 1970 r. w Makassar. Jeden z najbardziej uhonorowanych reżyserów młodego pokolenia. Ukończył prestiżowy Instytut Sztuki w Dżakarcie na kierunku reżyseria filmowa pod okiem legendy kina indonezyjskiego, Garina Nugroho. Zdobywca licznych nagród na najważniejszych azjatyckich festiwalach filmowych w Singapurze czy Hong Kongu, m.in. za filmy Kuldesak (1998), Petualangan Sherinain (2000), Eliana, Eliana (2002) czy Gie (2005).


21.15  ANGKERBATU
reż. Jose Poernomo, 2007, 90'
 
Indonezyjskie kino grozy. Urywa się nagle kontakt z ekipą "Głosu Korei". Nowa grupa dziennikarzy wyrusza do niewielkiego miasteczka Angkerbatu w Indonezji, aby przeprowadzić śledztwo w sprawie zaginionych kolegów. Po dotarciu na miejsce szybko zdają sobie sprawę, że w zasięgu wzroku nie ma żywej duszy. Przyjaciele muszą znaleźć odpowiedź na dwa pytania: co takiego zdarzyło się w mieście i czy oni będą następni?

O reżyserze:

Jose Poernomo - karierę rozpoczynał jako reżyser klipów muzycznych. Jego pierwszy film Jelangkung, nakręcony wspólnie z Rizal Mantovani w 2002 roku, stał się hitem kinowym w kraju i przyczynił się do eksplozji produkcji filmów grozy w Indonezji. Status lokalnej gwiazdy kina grozy przypieczętował filmem Angkerbatu w 2007 roku. Jego ostatni obraz Kirun + Adul (2009) to próba zmierzenia się z gatunkiem komediowym. W ramach II Przeglądu pokazany zostanie Angkerbatu.


sobota, 10 października

19.00  FOTOGRAFIA
| THE PHOTOGRAPH
reż. Nan Achnas, 2007, 94'

MFF Rotterdam 2008nominacja Srebrny Krzyształ
MFF w Karlowych Warach 2008 - Nagroda Specjalna Jury

Malowniczo opowiedziana historia Sity - damy do towarzystwa z baru karaoke oraz podstarzałego fotografa. Sita z trudem zarabia pieniądze na utrzymanie córki i babci żyjących na wsi oraz na spłacenie swojego alfonsa. Z konieczności wprowadza się do fotografa o imieniu Jan, który żyje tragedią sprzed lat. Jako jedyna pomaga mu spełnić ostatnie życzenie...

O reżyserce:

Nan Achnas - ur. 1963 r. w Singapurze. Absolwentka reżyserii na Uniwersytecie East Anglia w Wielkiej Brytanii. Karierę zaczynała jako dokumentalistka, jednak to jej filmy fabularne - Kuldesak (1999), Bendera (2002), a w szczególności Pasir berbisik - zdobyły uznanie krytyków i liczne nagrody międzynarodowe (w tym FIPRESCI). Na II Przeglądzie zaprezentowany zostanie jej najnowszy film Fotografia

 
21.15  MARTWY CZAS: KALA | DEAD TIME: KALA
reż. Joko Anwar, 2007, 103'

Berlin Asia Hot Shots Film Festival 2008 - Najlepszy Film 
MF Azjatycki Nowy Jork 2008 - Najlepsze Zdjęcia 

W nienazwanej społeczności i nieokreślonym czasie zadaniem prawa jest utrzymanie pokoju, a kwestia moralności przekazana została w ręce obywateli. Policjant imieniem Eros prowadzi śledztwo w sprawie podpalania mężczyzn. W tym samym czasie dziennikarz Janus przeżywa najgorszy okres w swoim życiu: zostaje zwolniony z pracy, jego żona chce się rozwieść i cierpi na narkolepsję (niespodziewanie zasypia w najbardziej emocjonujących momentach). Ciężarna żona jednego ze spalonych mężczyzn informuje Janusa o "niebezpiecznym sekrecie", który może być związany z popełnionymi morderstwami.

O reżyserze:

Joko Anwar - ur. 1976 r. w Medan, Sumatra Półn. Dorastał oglądając filmy kung fu i horrory. Studiował inżynierię kosmiczną, a po studiach podjął pracę w „Jakarta Post”, gdzie szybko stał się cenionym krytykiem filmowym. Do filmu wszedł dzięki Nia Dinata, wpływowej reżyserce, która - zachwycona wiedzą i błyskotliwością krytyka podczas wywiadu zdecydowała się powierzyć mu napisanie scenariusza do filmu Arisan! (2003). Wkrótce potem odniósł wielki komercyjny sukces, kręcąc swój debiutancki film - romantyczną komedię Janji Joni (2005), wysoko ocenianą również przez krytyków (film prezentowany na I Przeglądzie Kina Indonezyjskiego w r. 2008). Martwy czas: Kala (2007) to hołd reżysera złożony filmom typu noir, a także pierwszy obraz, w którym widać, jak wielki wpływ wywarły na niego filmy oglądane w młodości. Film stał się wielkim komercyjnym sukcesem. Po zaledwie dwóch filmach Joko Anwar zaczął uchodzić za największy współczesny talent w przemyśle filmowym Indonezji i jest porównywany z takimi reżyserami jak Quentin Tarantino, Alfred Hitchcock czy Alex Proyas. Swoją pozycję umocnił najnowszym filmem Pintu Terlarang (2009).


niedziela, 11 października

19.00  NAGABONAR 2

reż. Deddy Mizwar, 2007, 117'

MTV Indonesia Movie Awards - Najlepszy Film
MFF Dżakarta 2007 - Najlepszy Reżyser 

Komedia z dwoma gwiazdami indonezyjskimi z dwóch różnych pokoleń: Deddy Mizwar (jako ojciec) i Tora Sudiro (jako syn). Film jest drugą częścią głośnego Nagabonar z 1986 roku. Film opowiada o relacjach między starym Nagabonar - byłym kieszonkowcem, który niechcąco stał się generałem, a jego synem Bonaga - młodym yuppie z Dżakarty. Na tle konfliktu pokoleń zarysowany został współczesny stan ducha kraju w fazie burzliwych przemian gospodarczych i społecznych.

O reżyserze:

Deddy Mizwar - ur. 1955 r. w Dżakarcie. Legendarny aktor indonezyjski, najbardziej znany z ról filmowych w Nagabonar (1985), Hanggara Arie (1984) oraz Opera Jakarta (1986). Zdobywca wielu nagród aktorskich, głównie za role w filmach z lat 80. W r. 2003 spróbował po raz pierwszy swoich sił jako reżyser komediowy. Nagabonar Jadi 2 to jego trzeci film, w którym występuje w podwójnej roli: reżysera i aktora. Obecnie przewodniczący Narodowej Rady Filmowej Indonezji (Badan Pertimbangan Perfilman Nasional). Niedawno podjął próbę wspierania indonezyjskiego kina niezależnego i współprodukuje obraz Identitas debiutanta Arii Kusumadewa. Podczas Przeglądu zostanie pokazany Nagabonar Jadi 2.


21.15  KARMA
reż. Allan Lunardi, 2008, 90'

Rodzina Guan jest przeklęta: przeznaczeniem każdej należącej do niej kobiety jest tragiczna śmierć w młodym wieku.

Pomimo tego Sandra (Dominique Agisca Diyose) decyduje się na ślub i dziecko z Armandem Guanem (Joe Taslim). Nie zamierzają poddać się losowi i nie cofną się przed niczym, aby odmienić złą karmę...

O reżyserze:

Allan Lunardi - ur. 1976 r. Jeden z wielu młodych utalentowanych reżyserów, szkolonych przez firmę Credo Pictures. Wcześniej niezależny reżyser i animator, miłośnik twórczości Wong Kar-Waia. Dotychczas zrealizował dwa filmy: horror/dramat Karma (2008) oraz dramat Summer Breeze (2008). Karma zdobyła uznanie nie tylko w kraju, ale również wśród międzynarodowej publiczności festiwalowej. W ramach Przeglądu pokazana zostanie właśnie Karma

Pokaz filmów w ramach 2. Przeglądu Filmów Indonezyjskich.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share