kpb

Galerianki

tytuł oryginalny: Galerianki

reżyseria: Katarzyna Rosłaniec
aktorzy: Anna Karczmarczyk, Dagmara Krasowska, Dominika Gwit, Magdalena Ciurzyńska, Franciszek Przybylski

czas trwania: 80 min.
produkcja: Polska 2009
premiera: 2009-09-25

34. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2009: najlepszy debiut reżyserski
9. MFF Era Nowe Horyzonty: Nagroda za Debiut Filmowy
28. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film": Nagroda Główna "Wielki Jantar 2009"

Festiwal Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus 2009: nagroda za debiut, nagroda aktorska dla Anny Karczmarczyk

Drapieżny debiut Katarzyny Rosłaniec.

Galerie handlowe - współczesne świątynie konsumpcji, kolorowe wystawy, błyszcząca biżuteria, drogie kosmetyki i najmodniejsze ciuchy. W takich miejscach Milena i jej przyjaciółki spędzają wolny czas. Za zakupy płacą im bogaci mężczyźni, którzy w zamian za seks obdarowują nastolatki upominkami - czasami jest to tylko zwykła różowa opaska do włosów. Wkrótce do grupy koleżanek dołącza nowa dziewczyna - Alicja. Początkowo czuje się wyobcowana, ale już wkrótce zaczyna się do nich upodabniać. Między Alicją i Mileną zaczyna tworzyć się silna więź. W tym samym czasie w Alicji zakochuje się jej rówieśnik - Michał. Dla Mileny chłopak stanie się rywalem.

"Galerianki" - nastolatki spędzające większość wolnego czasu w centrach handlowych, w których szukają nie tylko rozrywki, ale także sponsorów. W zamian za zakupione w galeriach upominki oferują seks przygodnie spotkanym mężczyznom. Większość z nich to dziewczynki w wieku gimnazjalnym, które w świecie wszechobecnej konsumpcji, także chcą się stać prawdziwymi konsumentkami.

Muzykę do filmu wykonali:
O.S.T.R. - Ostry
jeden z najlepszych raperów w Polsce, producent muzyczny, kompozytor i skrzypek, trzykrotny zdobywca Złotej płyty, laureat nagrody Fryderyka 2008, w 2004 roku nominowany do Paszportów Polityki, oraz
Skinny Patrini
wyjątkowy duet łączący mroczne i erotyczne electro.

Katarzyna Rosłaniec o filmie: Jeśli miałabym krótko opowiedzieć, o czym są Galerianki, to jest to film o pragnieniu wyjścia z samotności oraz potrzebie akceptacji. Chciałam żeby Galerianki były realistycznym obrazem dzisiejszego świata nastolatków, który poprzez modę i dostęp do natłoku towarów wygląda pięknie i kolorowo, a jednocześnie jest przecież szary, pełen dorosłych problemów i często tragicznych wyborów. Jest to świat, w którym dzieci wychowywane są przez czasopisma, internet i centra handlowe prezentujące tylko jedną wartość - posiadanie.

Film prezentowany w ramach cyklu
Letnie Tanie Kinobranie 2012, tydzień 8: Młodzi, gniewni, zbuntowani.

(także: Letnie Tanie Kinobranie - 2010, tydzień 6: To idzie młodość)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share