kpb

Dzieci Ireny Sendlerowej

tytuł oryginalny: The Courageous Heart of Irena Sendler

reżyseria: John Kent Harrison
aktorzy: Anna Paquin, Marcia Gay Harden, Goran Visnjic

czas trwania: 95 min.
produkcja: USA 2009
premiera: 2009-09-18

Opowieść o bohaterskiej Polce, która podczas II w.ś. uratowała ponad dwa tysiące ludzi, dwa razy więcej niż Oskar Schindler.
W tytułowej roli wystąpiła Anna Paquin.

Irena Sendler przed wojną była pracownikiem opieki społecznej. Gdy powstało getto w Warszawie, niemieckie władze nie zgodziły się, by opieka społeczna docierała do mieszkających tam Żydów. Zezwalano jednak na udzielanie im pomocy medycznej. Sendlerowa przebierała się za pielęgniarkę i razem ze współpracowniczkami nosiła do getta jedzenie, leki i pieniądze. Po ogłoszeniu decyzji o likwidacji getta, wyprowadziła z niego około 2,5 tys. dzieci, ratując im w ten sposób życie. 

Film oparty na książce Anny Mieszkowskiej Matka dzieci Holocaustu opowiada o działalności Ireny Sendlerowej, która podczas II wojny światowej, wraz z grupą współpracowników zainicjowała szeroko zakrojoną akcję ratowania dzieci z warszawskiego getta. Film koncentruje się przede wszystkim na ukazaniu wkładu narodu polskiego w ratowanie Żydów. Pokazane są tam zarówno wątki współpracy Ireny z Radą Pomocy Żydom - Żegotą, jak i jej bliska relacja z Kościołem. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom Sendlerowej możliwe stało się bezpieczne wyprowadzenie z getta około 2500 dzieci, które umieszczone zostały w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach.

Zbierający bardzo dobre opinie film Johna Kenta Harrisona został wyprodukowany w Ameryce.

Oficjalna strona internetowa: www.dzieciirenysendlerowej.pl


ZWIASTUN:

Bookmark and Share