kpb

Manhattan Short Film Festival 2009

MANHATTAN SHORT FILM FESTIVAL 2009
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Czas trwania pokazu: ok. 110'

1) THE BOUNDARY
reż. Julius Onah, USA 2008, 12'

Kiedy ją przekroczysz nie ma już odwrotu…
Rodzina w drodze powrotnej do domu musi stawić czoła nieprzewidzianym wypadkom.

Julius Onah: Film jest próbą odpowiedzi na to, co zdarzyło się w moim kraju w przeciągu ośmiu ostatnich lat.

2) LOVE CHILD - KÄRLEKSBARN
reż. Daniel Wirtberg, Szwecja 2008, 6'

Mała dziewczynka korzysta z wygód życia jedynaka, do momentu, w którym w rodzinie pojawia się nowa osoba.

Daniel Wirtberg: Film odzwierciedla lęki związane z dojrzewaniem i końcem spokojnego dzieciństwa.

3) MOZAMBIQUE - HOME IS WHERE YOU FIND IT
reż. Alcides Soares, Mozambik 2009, 13'

16-letni Alcides Soares jest jednym z pół miliona sierot wychowujących się w Mozambiku i zarażonych wirusem HIV. Amerykański scenarzysta telewizyjny Neal Baer i reżyser filmowy Chris Zalla podarowali Alcidesowi kamerę i nauczyli go, jak realizować filmy.

Alcides Soares: Dzięki filmowi nauczyłem się, że (…) jeśli się walczy o to, w co się wierzy, to życie zawsze staje się lepsze.

4) SKHIZEIN
reż. Jérémy Clapin, Francja 2008, 13'

Niedaleko domu Henry’ego spadł 150-tonowy meteoryt. Od tej pory Henry musi zaadaptować się do życia… 91 cm obok samego siebie.

Jérémy Clapin: Słowo Skhizein oznacza po grecku „pęknięcie” lub „rozszczepienie”. Łączy się z tym pojęcie „schizofrenii”. Druga połówka, „fren” („phren”), oznacza „ducha”.

5) PARKING
reż. Jorge Molina, Hiszpania 2009, 11'

Wykonawca idzie odebrać swój samochód, gdy nagle odkrywa, że ktoś go już wyprzedził.

Jorge Molina: Aktor Pablo, który gra główną rolę, wpadł przed rozpoczęciem zdjęć w kłopoty i przez dwa dni nie był w stanie zmrużyć oka. Pewnej nocy próbował uciec z planu - wpadł w paranoję. Wyglądało to tak, jakby w pełni wszedł w skórę swojego bohatera.

6) A'MARE
reż. Martina Amati, Włochy 2008, 15'

Andrea i Felice to dwójka chłopców, których życie od zawsze było związane z morzem. Pewnego dnia zwyczajna wyprawa na ryby ulega zakłóceniu, gdy dostrzegają coś nieoczekiwanego pod wodą.

Martina Amati: Amare oznacza po włosku „kochać”, jednak w sycylijskim dialekcie, A’mare oznacza „mężczyznę w morzu”. Miłość wyraża według mnie w filmie przyjaźń obu chłopców. To także opowieść o morzu, o mężczyźnie za burtą.

7) PLASTIC
reż. Sandy Widyanata, Australia 2008, 7'

Kiedy Anna przygotowuje się do randki z Henrym - mężczyzną, którego od lat darzy sekretnym uczuciem, wszystkie idzie nie tak jak trzeba, do momentu, w którym odkrywa niemożliwe - może rzeźbić swój wygląd jak glinę, w jakikolwiek kształt zapragnie.

Sandy Widyanata: Interesują mnie filmy zawierające w sobie elementy fantazji, ponieważ można tworzyć rzeczy przekraczające granice wyobraźni. Film jest do tego doskonałym medium.

8) MIENTE
reż. Isabel De Ocampo, Hiszpania 2008, 15'

Doina chce zrobić swojej siostrze prezent urodzinowy, ale nie jest łatwo go zdobyć.

9) LASHABIYA
reż. Yehezkel Lazarov, Izrael 2009, 6'

Na dziedzińcu szkoły podstawowej młody Palestyńczyk podejmuje niebezpieczną grę z uzbrojonym oddziałem izraelskich żołnierzy.

Yehezkel Lazarov: Nakręciłem film niedługo po ostatniej wojnie w Strefie Gazy. (…) Nie jestem osobą zaangażowaną politycznie, ale postanowiłem, że nie mogę uciekać od otaczającej mnie rzeczywistości i muszę jakoś zareagować.

10) HAMMERHEAD
reż. Sam Donovan, Wlk. Brytania 2008, 12'

Boris stara się połączyć swoich rodziców będących w separacji podczas wspólnego wyjazdu. Jedynym problemem jest to, że towarzyszy im także jego największy wróg - nowa partnerka matki.

Donovan: Pierwotnie film miał być pełnym metrażem. Wykorzystaliśmy pierwsze otwierające sceny i rozwinęliśmy je w spójny krótki metraż.

Pokaz w ramach Manhattan Short Film Festival 2009.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share