kpb

Na imię ma Sabine

tytuł oryginalny: Elle s'appelle Sabine

reżyseria: Sandrine Bonnaire
aktorzy: Sabine Bonnaire

czas trwania: 85 min.
produkcja: Francja 2007
premiera: 2009-07-17

Film dokumentalny nakręcony przez słynną francuską aktorkę Sandrine Bonnaire (Bliscy nieznajomi, Femme Fatale), poświęcony jej cierpiącej na autyzm siostrze Sabine.

Dokumentacja 25 lat życia Sabine jest uzupełniona o relację z obecnego pobytu w specjalistycznym zakładzie. Widz na przemian ogląda pewną siebie i życia dziewczynę z rodzinnych nagrań i zmienioną nie do poznania 38-letnią otyłą kobietę, cierpiącą na depresję, złośliwą i skłonną do wybuchów agresji.

Film pokazuje ciepłą osobę, której rozwój i liczne talenty zostały zmarnowane z powodu niewłaściwego systemu opieki. Po tragicznych pięciu latach spędzonych w szpitalu psychiatrycznym, Sabine odnalazła siebie na nowo w domu w Charente. Film ukazuje nieudolność instytucji, które zajmują się tego rodzaju ludźmi oraz dramatyczne konsekwencje, do których może to prowadzić.

Sandrine Bonnaire o swoim filmie: Zapragnęłam nakręcić ten film, kiedy zobaczyłam, jak bardzo moja siostra się zmieniła. Podczas niekończących się opowieści lekarzy o rozwijającej się "chorobie" i źle przeprowadzonego leczenia, narastała we mnie wściekłość, a przede wszystkim nostalgia za pięknem i żywotnością Sabine. Od czasu do czasu oglądałam stare filmy z naszych wakacji.

Trzeba powiedzieć to głośno: Na imię ma Sabine to najpiękniejszy film pokazany w Cannes w 2007 roku. Po pierwsze dlatego, że w najszczerszy możliwy sposób ukazuje ludzkie życie. Po drugie dlatego, że skupiając się na jednostce nie traci szerszego kontekstu, poczynając od spojrzenia na rodzinę, a na całym społeczeństwie kończąc. Jean Roy, FIPRESCI.org

Połączenie roli siostry i reżysera, jakkolwiek bolesne, zaowocowało w przypadku Sandrine pięknym filmem, w którym wyczuwa się intymność materiału z rodzinnego archiwum oraz powściągliwość cechującą wszystkie jej dokumenty. Mike McCahill, Telegraph


FRAGMENT filmu:

Bookmark and Share