kpb

La libertad

tytuł oryginalny: La libertad

reżyseria: Lisandro Alonso
aktorzy: Misael Saavedra

czas trwania: 73 min.
produkcja: Argentyna 2001
premiera: 2009-07-17

Nagroda Stowarzyszenia Argentyńskich Krytyków Filmowych dla najlepszego filmu;
MFF Rotterdam 2002 - Nagroda FIPRESCI - specjalne wyróżnienie


Debiut Lisandro Alonso, a zarazem sztandarowe dzieło naturalizmu poetyckiego. Z racji na swój radykalny język filmowy film wzbudzał podziw, ale i kontrowersje, gdziekolwiek był pokazywany. La libertad opowiada o jednym dniu życia młodego argentyńskiego drwala - Misaela, który żyje samotnie tam, "gdzie diabeł mówi dobranoc”, w namiocie na pampie.

Kamera obserwuje go podczas codziennych zajęć, w ciszy, w skupieniu. Wiemy, jakimi narzędziami się posługuje, widzimy go jak słucha radia, co je na kolację. Nie znamy, ani nie poznamy historii jego życia, ona tworzy się na naszych oczach - w czasie niemal rzeczywistym.

Połowę życia spędzamy na wykonywaniu rutynowych czynności, czego nie zauważamy. Chciałem zarejestrować te minimalistyczne chwile, żeby widz, po ich obejrzeniu, zaczął znów zastanawiać się, co robi ze swoim życiem - Lisandro Alonso.

Lisandro Alonso jest jednym jeden z najbardziej utalentowanych i wyróżniających się twórców kina argentyńskiego. Twórca filmów Los muertos, Fantasma (które wspólnie z La Libertad złożyły się na trylogię), Liverpool jest radykalnym minimalistą, wyznawcą naturalizmu poetyckiego i jego najgorliwszym kontynuatorem. Tworzy nowy, osobisty, unikalny w skali światowej styl filmowy. Dla jednych pseudoantropologiczny, dla innych - kontemplacyjny czy hipnotyczny, zwany również „estetyką tropienia” lub „epiką samotności”.

Film był prezentowany w ramach 10. Festiwalu Filmów Latynoamerykańskich.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share