kpb

49. Krakowski Festiwal Filmowy - 1 czerwca

49. KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM projekcji w Kinie Pod Baranami:

C - Sala Czerwona
N
- Sala Niebieska


poniedziałek, 1 czerwca

C  12.00  Short Matters 2
Joy, reż. Joe Lawlor i Christine Molloy
ZWLEKANIE
| PROCRASTINATION, reż. Johnny Kelly, Wielka Brytania 2007, 4'
- Dogłębne i praktyczne studium badawcze zwyczaju odkładania rzeczy na później. Czasami jedynym sposobem na zrobienie czegoś jest wykonanie najpierw kilkudziesięciu innych rzeczy. Film zdobył Prix UIP Angers. 
 
TOLERANCJA | TOLERANTIA, reż. Ivan Ramadan, Bośnia i Hercegowina 2008,7'
- Po długim śnie bohater tej historii – Bośniak – budzi się i zaczyna budować cud. Jego tok rozumowania nie jest czymś, czego należy mu zazdrościć, ani też nie różni się on zbytnio od was. Tak, w głębi duszy macie wiele wspólnego… Film zdobył Prix UIP Sarajevo.

LOVE YOU MORE, reż. Sam Taylor-Wood, Wielka Brytania 2007, 15'
- Lato 1978 roku. Londyn. Georgia siedzi na lekcji geografii i pokrywa swój zeszyt rysunkami. Jej kolega Peter patrzy na nią z tęsknotą. Georgia obraca się i zauważa go, ale ignoruje jego spojrzenie. Po szkole Peter idzie do miejscowego sklepu z płytami, aby kupić nowy singiel Buzzcocks pod tytułem „Love You More”. Właśnie w tym dniu się ukazał i chłopak bardzo pragnie go mieć. Gdy przegląda płyty na półce z napisem „Nowości” wchodzI Georgia. Przyszła po tę sama płytę… Film zdobył Prix UIP Vila do Conde. 

JOY, reż. Joe Lawlor, Christine Molloy, Wielka Brytania 2008, 10'
- Historia zaginięcia 17-letniej dziewczyny. Film stanowi policyjną rekonstrukcję momentów, w których ostatnio widziano Joy w miejscowym parku. Zanim rekonstrukcja będzie gotowa staje się jasne, że film jest czymś więcej, niż tylko odtworzeniem zachowania nastolatki. Refleksja na temat tego, jak krucha jest młodość. Zdobywca Prix UIP Rotterdam.

POŻAR | UGUNS, reż. Laila Pakalnina, Litwa 2007, 12'
- Lata 70. XX wieku. Jeszcze zanim Marija się urodzi wiadomo, że będzie ciągle popadać w tarapaty. Kiedy skończy pięć lat dostanie od Mikołaja lalkę, która się jej nie podoba. Również wejdzie jej do ucha biedronka. Ale to nie wszystko. Najważniejsze jest to, że często przebywa w pobliżu strażaków. Czy właśnie dlatego rzeczy wokół niej zajmują się ogniem? Film zdobył Prix UIP Grimstad.

ALTRUIŚCI | DE ONBAATZUCHTIGEN, reż. Koen Dejaegher, Belgia 2008, 14'
- W świecie, gdzie ludzkie szczęście opiera się na prawie do swobodnej sprzedaży i zakupu bliskich Franz sprzedaje swojego brata i za te pieniądze nabywa dziewczynę dla siebie. Film zdobył Prix UIP Venice.

FRANKIE, reż. Darren Thornton, Irlandia 2007, 12'
- Frankie ma 15 lat i przygotowuje się do ojcostwa. Chce zostać najlepszym tatą na świecie, ale z upływem czasu zdaje sobie sprawę z tego, że nie będzie to możliwe. Film zdobył Prix UIP Berlin. 

14.30  W Środku Europy: Słowacja
Mój ojciec Gułag, reż. Frantisek Palonder
MÓJ OJCIEC GUŁAG | MÔJ OTEC GULAG, reż. Frantisek Palonder, 2008, 63'
- Czy młoda generacja jest w stanie pojąć, czym była deportacja do obozów pracy na Syberii? Dziewczyna towarzyszy urodzonemu tam ojcu, który chciałby się dowiedzieć, czy jego nieznany ojciec - może strażnik więzienny - był przynajmniej dobrym człowiekiem. Peregrynują po urzędach pełnych spisów więziennych i ostatnich śladach miasteczka obozowego pożeranego już przez przyrodę.

OSTATNIA MARINGOTKA | POSLEDNA MARINGOTKA, reż. Peter Benovsky, 2008, 64'
- Towarzyszymy ostatnim wędrującym po Słowacji, Czechach, Węgrzech i dawnych Niemczech Wschodnich rodzinom komediantów. Prowadzone przez rodzinne klany teatry marionetek były od XVIII wieku niezbywalnym elementem kultury ludowej. Eliminowało je stopniowo pojawienie się kinematografu, a później ograniczanie swobody poruszania się w czasach socjalizmu.

N  15.00  Panorama filmu polskiego 3
Sztuka milczenia, reż. Rafael Lewandowski
ŚLADAMI HERBERTA PO LWOWIE
, reż. Małgorzata Szyszka, 2008, 21'
- Kim jest Herbert dla ukraińskich inteligentów ze Lwowa? Scenograf Oleksandr Overchuk w rocznicę jego śmierci, 28 lipca, przygotowuje rodzaj happeningu - wspólne słuchanie głosu poety i czytanie jego wierszy w podwórzu domu przy ul. Łyczakowskiej, gdzie Herbert mieszkał w dzieciństwie. „Kiedy człowiek szuka olśnienia, otwiera książkę Schulza albo Herberta i znajduje je” - mówi
lwowski wielbiciel poety.

SZTUKA MILCZENIA, reż. Rafael Lewandowski, 2009, 52'
- Dla Jerzego Mierzejewskiego malarstwo jest sztuką milczenia; za pomoca tego, co widzialne, pozwala nam ono dojść do tego, co niewidzialne. Urodzony w 1917 roku artysta tworzył przez ponad 70 lat metafizyczne obrazy, trzymając się zawsze na uboczu wszelkich mód sztuki współczesnej. Był również wieloletnim wykładowcą oraz cenionym dziekanem Łódzkiej Szkoły Filmowej. Stał się prawdziwym autorytetem dla pokoleń powojennych operatorów i reżyserów polskich.

NAJBARDZIEJ LUBIĘ GRAĆ, reż. Kinga Dębska, 2008, 23'
- Bohaterem filmu jest Igor Falecki, urodzony 8 lutego 2002 roku - najmłodszy i jednocześnie najbardziej znany na świecie polski perkusista. Przedszkolak występujący w wielkich słuchawkach na uszach z niezwykła siłą i energią uderzający pałeczkami w zestaw perkusyjny. W filmie widzimy go w wielu sytuacjach: na koncertach, próbach, jam session z udziałem najlepszych polskich muzyków
jazzowych. Jest w nich równorzędnym partnerem...

C  17.00  Krakowskie Premiery Dokumentalne 4
GARBUSEK
| HACHIPUSHEET
reż. Yishai Orian, Izrael 2008, 70'

- Yishai jest dumnym posiadaczem 40-letniego żółtego volkswagena beetle. Jest także szczęśliwym mężem, a wkrótce zostanie ojcem. Jego żona Elizra uważa, że sfatygowany garbusek nie będzie odpowiednim wehikułem dla trzyosobowej rodziny... Yishai, zanim na dobre rozstanie się z ukochanym samochodem, chce poznać jego historię. Dokument w ciepły i humorystyczny sposób opowiada o tropieniu losów garbuska i jego poprzednich właścicieli. Czy bohater będzie musiał wybierać pomiędzy miłością do kobiety a przywiązaniem do garbuska?

N  17.30  Uczniowie Jerzego Kuci
Wszystko płynie, reż. Edyta Turczanik
WYPRAWA DO KRAINY TĘCZY
, reż. Gitanjali Rao, Indie 2006, 15'
- Kiedy o szyby dzwoni jesienny deszcz, starsza pani i jej kot nie zamierzają poddać się powszechnej apatii. Za sprawą kolekcji egzotycznych pudełek po zapałkach bohaterowie przenoszą się w nęcące kolorami magiczne światy. Być może kiedyś, w innym, lepszym życiu, przyjdzie im się tam spotkać.

WSZYSTKO PŁYNIE, reż. Edyta Turczanik, Polska 2007, 8'
- Dziecięce zabawy, spacery w wózku, później - już samodzielne - na rowerze, piłka, skakanka, huśtawki... Taniec, najpierw solo, z biegiem czasu - parami... Z teczką pod pachą do pracy, dzieci - do szkoły... Bagaż życia staje się coraz cięższy, sylwetki - coraz bardziej zgarbione, mniejsze, znikają...

SEKWENS, reż. Robert Sowa, Polska 2007, 8'
- Mężczyzna opuszcza dom. Nie może jednak rozstać się ze wspomnieniem utraconej bliskiej osoby. Przywołuje wyimaginowane obrazy, próbując odtworzyć wspólne przeżycia. Realistyczne obserwacje zestawione są z rzeczywistością odrealnioną i metaforyczną, wyrażającą przeżycia mężczyzny.

STUPAJKOP 1, reż. Andrzej Zaręba, Polska 1994, 10'
- Pełna suspensu, ale i humoru opowiastka, przedstawiająca kilka scen z pracowitego życia funkcjonariusza organów śledczych, przez nieszczęśliwy wypadek pozbawionego mózgu.

JUTRO, reż. Katarzyna Agopsowicz, Polska 2005, 7'
- Na ławkach siedzą starsze panie, na innych - pijacy, mężczyźni w garniturach z teczkami w reku spieszą do pracy, kraczą wrony... Bohaterowie opowieści, na różny sposób zaangażowani w rytm codziennych czynności, ujęci w jeden kadr, tworzą obraz przywołujący gorzki smak przemijania.

WIOSNA 1999., reż. Wojciech Sobczyk, Polska 2005, 7'
- Urzekająca plastycznie animowana impresja poświęcona różnorodnym relacjom, jakie zachodzą między człowiekiem a koniem.
 
REFRENY, reż. Wiola Sowa, Polska 2007, 13'
- Trzy pokolenia kobiet łączą wspólne więzi i przeżycia. Wspomnienia, które im towarzyszą, tworzą powtarzający się splot emocji i losów. Kiedy najmłodsza z kobiet staje na granicy dojrzałości, wspomina dzieciństwo i list, który zostawiła jej babcia.

CAŁY TEN SZMAL, reż. Tomasz Głuc, Polska 1999, 4'
- Krótka - pełna purnonsensowego humoru - animowana rozprawa o pieniądzach, ich istocie, roli, znaczeniu i funkcjach.

PÓŁNOCNY WSCHÓD, reż. Basil Vogt, Szwajcaria 2001, 7'
- Nieustępliwe cienie przesuwają się po ulicach Wilna, grając metalowymi oznaczeniami gazowymi. Nietypowy portret miasta widzianego oczami przybysza z zewnątrz. Film zrealizowany przez Basila Vogta, szwajcarskiego uczestnika VIII Międzynarodowych Warsztatów Filmu Animowanego w Krakowie.

ZATOKA, reż. Adela Kaczmarek, Polska, 14'

ZA ŚCIANĄ, reż. Marta Pajek, Polska 2005, 9'
- „Opowiastka, której bohaterem jest pewien pan żyjący wśród czterech ścian niewielkiego mieszkania. Czas upływa mu niepostrzeżenie i spokojnie...” - tak streszcza etiudę jej autorka. Nie wszystko jest jednak w tym kolażu animowano-aktorskim takie uporządkowane i spokojne, gdyż za ścianą...

ZASTYGŁE, reż. Maria Görlich, Polska 2006, 9'
- Krótko żyjący owad, góry, które są symbolem trwałości i niezmienności, ludzie - wszystko ostatecznie przemija. Za pomocą symboli, tworząc w efekcie surrealistyczną historię, film pokazuje upływ czasu.

FEM, reż. Joanna Wójcik, Polska 2006, 3'
- Feministka z zapałem sącząca jad w eter zostaje skonfrontowana z kobietą pokornie wykonującą prace domowe.

C  20.00  Dźwięki Muzyki 4
KRÓL POLKI | THE MAN WHO WOULD BE POLKA KING
reż. John Mikulak, Joshua von Brown, USA 2008, 69'
Król polki, reż. John Mikulak i Joshua Brown
- Od "Króla polki" do przestępcy. Taką drogę przebył Jan Lewan, który w latach 60-tych wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Tam wykorzystał swoje zdolności muzyczne i założył Jan Lewan Orchestra. Bazujący na polkowym repertuarze zespół zyskał ogólnokrajową sławę, a jego założyciel rozpoczął budowanie swojej fortuny. "Król polki" okazał się w tej materii nieco mniej utalentowany i wkrótce świat obiegła wiadomość o jego oszustwach finansowych.

N  20.15  Panorama filmu polskiego 4
DZIĘKI NIEMU ŻYJEMY
, reż. Marek Drążewski, Polska 2008, 46'
- Portret Wilma Hosenfelda, niemieckiego oficera, który uratował błąkającego się w ruinach Warszawy Władysława Szpilmana, a po wojnie sam zginął w sowieckim obozie koncentracyjnym. Bogato udokumentowana opowieść, której narratorami są zarówno dzieci kapitana, jak i synowie Polaków, którym Hosenfeld ocalił życie.

C  22.30  Dźwięki muzyki 1
SOUL POWER
, reż. Jeffrey Levy-Hinte, USA 2008, 93’

Film będzie prawdziwą ucztą dla miłośników RnB oraz funku. Jest to zapis niezwykłego wydarzenia z 1974 roku, które odbyło się w Kinszasie, stolicy Zairu (Kongo). Marzeniem organizatorów było zaaranżowanie w ojczyźnie ich przodków wspólnego koncertu najsłynniejszych afroamerykańskich i afrykańskich artystów. Na festiwalu zjawili się tacy wykonawcy, jak James Brown, Bill Withers czy B.B. King. Dodatkową atrakcją były równoległe przygotowania do walki bokserskiej pomiędzy Muhammadem Alim i George’em Foremanem.

Pokazy filmów w ramach 49. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share