kpb

Future Shorts Festiwal Wiosna 2009

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

Czas trwania pokazu: ok. 80'

1) C'EST PLUTÔT GENRE JOHNNY WALKER 
reż: Olivier Babinet / Francja / 2008 / 26'

Wyrzucony z domu przez dziewczynę, Etienne odwiedza swojego kumpla Bipa. Czeka ich pamiętna noc z tajemniczą kapsułką kupioną przez internet. Etienne bowiem niespodziewanie zostaje uwięziony w pętli czasowej. Olivier Babinet to filmowy samouk, który zaczynał od kręcenia prymitywnych teledysków dla swojego zespołu punkowego jeszcze kiedy był nastolatkiem. Od tego czasu zajmuje się tworzeniem wideoklipów, pilotów do seriali TV oraz reklam. Za ten film zdobył specjalną nagrodę jury na festiwalu w Clermont - Ferrand w 2009 r.

2) PLEASE SAY SOMETHING
reż: David O’Reilly / Niemcy / 2009 / 10'

Rozgrywająca się w dalekiej przyszłości animowana historia o miłości i domowej przemocy. Skomplikowany związek między kotem i myszą, opowiedziany w dwudziestu trzech 25-sekundowych epizodach. David O'Reilly to urodzony w Irlandii i mieszkający w Berlinie twórca animacji, znany z charakterystycznego, surowego stylu. Oprócz krótkometrażówek jest także twórcą internetowych hitów, m.in. aplikacji do iPhone'a - iHologram. Please Say Something nagrodzono Złotym Niedźwiedziem dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Berlinale 2009.

3) SUGAR WATER 
reż: Michel Gondry / 1996 / 4'

Michel Gondry zabawia się z upływem czasu i dzieli ekran, tworząc swoisty wizualny palindrom w tym klasycznym wideoklipie dla Cibo Matto. Gondry to twórca kultowych teledysków (m.in. dla Björk, White Stripes, Chemical Brothers, Daft Punk) oraz uznany reżyser filmowy (Zakochany bez pamięci, Jak we śnie).

4) FILM NOIR 
reż: Osbert Parker / Wielka Brytania / 2005 / 4' 

Osbert Parker tworzy w stylistyce mieszania rozmaitych mediów - łączy żywą akcję z techniką found footage i fotograficznymi wycinkami. Noir to mroczny romans, pełna psychologicznego napięcia historia rozegrana w dotychczas nieoglądanym kinowym świecie. Parker jest autorem licznych reklam, m.in. dla Coca-Coli, MTV, Nike'a i Budweisera. Film Noir był nominowany do nagrody BAFTA i Złotej Palmy w Cannes.

5) MENGED
reż: Daniel Taye Workou / Francja / 2006 / 20'

Dużo może wydarzyć się po drodze na targ na etiopskiej wsi. Ojciec i syn podążają początkowo za radą dobrych ludzi, ale potem odzyskują zdrowy rozsądek. Kino drogi łączące baśń z rzeczywistością, symbolizm z naturalizmem. Historia oparta na starej etiopskiej przypowieści. Daniel Taye Workou urodził się w Berlinie, ale kręci filmy w Etopii, kraju swoich przodków. Menged zdobył Kryształowego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie w 2007 r.

6) CATTLE CALL
reż: Mike Maryniuk & Matthew Rankin / Kanada / 2008 / 4'

Zawrotnie szybka animacja - dokument z aukcji bydła - wykorzystująca szereg klasycznych, analogowych technik. Elektryzująco abstrakcyjny kalejdoskop absurdalnych obrazów z rolą Tima Rotha. Najlepsza eksperymentalna krótkometrażówka na festiwalu SXSW 2009.

7) HEAVY METAL DRUMMER
reż: Toby MacDonald & Luke Morris / Wielka Brytania / 2005 / 7'

Pean na cześć muzyki rockowej w arabskim świecie. Marokański nastolatek musi godzić swoją miłość do muzyki heavymetalowej z obowiązkami rodzinnymi. Niestety, jest on jedynym fanem metalu w swoim mieście; jego fascynacji nie podzielają nawet koledzy z zespołu, w którym grywa na weselach. Toby MacDonald jest autorem festiwalowego przeboju - pastiszująceej filmy Godarda krótkometrażówki Je t'aime John Wayne. Film nominowany do nagrody BAFTA.

8) EVERYTIME (teledysk dla OI VA VOI)
reż. Przemysław Adamski & Katarzyna Kijek, Polska 2009, 3'20''

Kolejna ciekawa animacja (po cyklu eFTe radzi) zrealizowana przez duet autorów Katarzynę Kijek i Przemysława Adamskiego. Teledysk dla brytyjskiej grupy Oi Va Voi został w całości zrealizowany przy użyciu niszczarki do papieru oraz aparatu fotograficznego.

Pokaz w ramach Future Shorts Festiwal Wiosna 2009.

ZAPRASZAMY!

Bookmark and Share