kpb

Wino truskawkowe

tytuł oryginalny: Wino truskawkowe

reżyseria: Dariusz Jabłoński
aktorzy: Jiří Macháček, Zuzana Fialová, Marian Dziędziel, Maciej Stuhr, Robert Więckiewicz

czas trwania: 109 min.
produkcja: Polska/Słowacja 2008
premiera: 2009-05-08

info: Festiwal Filmów Galicyjskich

Września 2008, Festiwal „Prowincjonalia”: Nagroda „Jańcio Wodnik” za muzykę dla Michała Lorenca, za zdjęcia dla Tomasza Michałowskiego, dla aktora Mariana Dziędziela, nagroda dziennikarzy
Koszalin 2008, Festiwal „Młodzi i Film”: Nagroda Jury Młodzieżowego, Jantar 2008 za najlepsze zdjęcia


Realizm magiczny połączony z subtelnym poczuciem humoru w ekranizacji Opowieści galicyjskich Andrzeja Stasiuka, z udziałem znanych i lubianych polskich i czeskich aktorów: Jiříego Macháčka, Macieja Stuhra, Mariana Dziędziela, Roberta Więckiewicza.

Wino truskawkowe wprowadza nas w magiczny świat prawdziwego środka Europy. Miłość, zbrodnia, pokuta są tu naturalnymi składnikami życia, tak jak pory roku, odlatujące ptaki czy szum górskiego potoku.

Główny bohater Andrzej, porzuca wielkomiejskie życie i przenosi się na galicyjską prowincję, aby tam odnaleźć wewnętrzny spokój i harmonię. Mała mieścina, w jakiej się znalazł, rządzi się swoimi niezmiennymi prawami. Komendant policji od lat jest tu ciągle ten sam, mężczyźni przesiadują w knajpie nad kuflem piwa, a w niedzielę wszyscy idą na mszę. Jest też lokalna piękność, Słowaczka Lubica, w której kocha się pół miasteczka, a ona kusi swymi wdziękami niczym Malena z filmu Giuseppe Tornatore.

Reżyser o filmie: To, co w Opowieściach galicyjskich mnie zafascynowało, to są postaci. Postaci, które mają niezwykłe losy, w obliczu tragedii zachowują godność, a ich filozofia życiowa pozwala im przetrwać życiowe burze. Ci ludzie żyją na ziemi, która oprócz swojego niespotykanego piękna kryje w sobie mnóstwo dramatów, o czym najlepiej świadczą rozsiane wszędzie krzyże i cmentarze - tu polski, tam łemkowski, austriacki, żydowski... Niektórzy tę ziemię nazywają Małymi Bałkanami. Tu powstała książka i tu kręciliśmy film.

Pokaz w ramach Festiwalu Filmów Galicyjskich.

(także w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie 2011, tydzień 1: Między śmiechem a wzruszeniem)


ZWIASTUN:


Bookmark and Share