kpb

Medicine for Melancholy

tytuł oryginalny: Medicine for Melancholy

reżyseria: Barry Jenkins
aktorzy: Wyatt Cenac, Tracey Heggins, Elizabeth Acker, Melissa Bisagni

czas trwania: 88 min.
produkcja: USA 2008

Cykl: FROM THE GUT

Zadziwiająco dojrzały pełnometrażowy debiut Barry’ego Jenkinsa to opowieść o przypadkowej, kilkudziesięciogodzinnej znajomości mężczyzny i kobiety, którzy odkrywają, jak bardzo są do siebie podobni i jednocześnie, jak bardzo się od siebie różnią. Film podejmuje również problem tożsamości i tego, co w nowoczesnym świecie o niej stanowi.

Kobieta i mężczyzna budzą się w jednym łóżku, nie mając pojęcia kim są i w jaki sposób znaleźli się w tej sytuacji. Nie zamieniając ze sobą słowa, robią poranną toaletę i opuszczają obce mieszkanie. Idą razem na kawę i wymieniają się fałszywymi imionami, by już nigdy się nie spotkać. Chłopak odnajduje jednak mieszkanie dziewczyny i od tamtej pory zaczynają wspólnie spędzać czas: grają na gitarze, jeżdżą na rowerze, odwiedzają muzea i kluby. Wreszcie, już zupełnie świadomie, spędzają ze sobą noc. Zbliżają się do siebie i zaczynają rozmawiać o poglądach na świat, związki, miłość. Tutaj wychodzą na wierzch różnice. On koniecznie chce zdefiniować i poukładać rzeczywistość, dla niej jest to zabieg sztuczny i bezcelowy. Czy ta znajomość, mimo odmiennych poglądów i pomysłów na życie bohaterów, będzie miała szansę przetrwać?

Jenkins tworzy obraz o krótkotrwałych i ulotnych relacjach międzyludzkich. Reżyser skupia się przede wszystkim na śledzeniu gestów i spojrzeń bohaterów. Dzięki temu ta prosta historia zyskuje niepowtarzalną, melancholijną atmosferę.

Film prezentowany w ramach festiwalu PLUS OFF CAMERA '09.


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share