kpb

September

tytuł oryginalny: September

reżyseria: Max Färberböck
aktorzy: Catharina Schuchmann, Justus von Dohnanyi, Nina Proll

czas trwania: 115 min.
produkcja: Niemcy 2003

Cykl: FOCUS ON: MAX FÄRBERBÖCK

September to obraz rozpisany na ósemkę bohaterów, których życie zmieniło się po 11 września 2001 roku. Łączy ich doświadczenie WTC, które staje się ich wspólnym, traumatycznym przeżyciem. Jakie zmiany w ich życiu spowoduje?

U Färberböcka mamy do czynienia z kolażem zbudowanym z jednostkowych, niepowtarzalnych historii fkcyjnych osób, którzy doświadczyli zamachu na WTC - ikonę amerykańskiego wolnego rynku. Jest więc makler pracujący na co dzień w WTC, jest jego nieszczęśliwa żona, z którą ten chce się rozwieść. Jest policjant z brygady antyterrorystycznej, który chce sprzedać swoją Corvettę z 1967 roku - symbol amerykańskiego marzenia. Färberböck zestawia wymyślone epizody bohaterów filmu z rzeczywistymi relacjami telewizyjnymi z dnia napadu na WTC. Stawia tym samym pytanie o to, gdzie leży granica pomiędzy rzecywistością i przekazem medialnym, między realnością i jej kopią. Zastanawia się nad naturą ludzkiej empatii i tym, co uruchamia emocjonalne zaangażowanie w wydarzenia, które funkcjonują już przefiltrowane przez szereg medialnych dyskursów. Co kryje się za medialnym przekazem, za pośrednictwem którego poznajemy jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii?

Film Färberböcka jest produkcją zestawiającą nieprzystające pozornie do siebie historie życia różnych osób. Niemiecki reżyser idzie jednak dalej: rzeczywiste kadry dokumentacje wydarzeń przekornie konfrontuje ze spreparowanymi medialnie obrazami.

Film prezentowany w ramach festiwalu PLUS OFF CAMERA '09.

Bookmark and Share