kpb

Wojna polsko-ruska

tytuł oryginalny: Wojna polsko-ruska

reżyseria: Xawery Żuławski
aktorzy: Borys Szyc, Roma Gąsiorowska, Maria Strzelecka, Sonia Bohosiewicz, Anna Prus, Ewa Kasprzyk, Dorota Masłowska

czas trwania: 108 min.
produkcja: Polska 2009
premiera: 2009-05-22

FPFF w Gdyni 2009: Srebrne Lwy
- nagroda za pierwszoplanową rolę męską - Borys Szyc
OFF Plus Camera 2009: Nagroda Publiczności
Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Era Nowe Horyzonty" Wrocław 2009: Wrocławska Nagroda Filmowa w konkursie "Nowe Kino Polskie"
MF Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage" Łódź 2009: Nagroda Główna w Konkursie Filmów Polskich
Paszport "Polityki" dla Xawerego Żuławskiego
Orzeł 2010 za najlepszą główną rolę męską dla Borysa Szyca

Adaptacja kontrowersyjnej powieści literackiej sensacji młodego pokolenia - Doroty Masłowskiej. Drugi, po dobrze przyjętym przez krytykę Chaosie, pełnometrażowy film Xawerego Żuławskiego.

Bohaterowie to mieszkańcy anonimowego, obskurnego osiedla. Silnemu (Borys Szyc) nie układa się z Magdą (Roma Gąsiorowska). Ich miłość to ciągła walka. Pełen złości Silny, niczym bolid przejedzie z zawrotną prędkością przez kilka dni swojego szalonego życia, spotykając niezwykłe kobiety: Andżelę (Maria Strzelecka) - pełną odjechanych marzeń wrażliwą dziewicę, Natę (Sonia Bohosiewicz) - starą przyjaciółkę, miłośniczkę wąchania zupek w proszku, Olę (Anna Prus) z pozoru nieśmiałą, bezwzględną uwodzicielkę, której imponuje prostoduszność Silnego oraz... Dorotę (Dorota Masłowska) - nastolatkę, w głowie której dzieje się cały ten film.

Absurdalność zdarzeń, parodia i ironia, które rządzą fabułą podkreślone zostają przez dynamiczny montaż oraz liczne eksperymenty kompozycyjno-narracyjne (m.in. retrospekcje, futurospekcje, wyobrażenia głównego bohatera). Wszystko to sprawia, że film - na tle polskiej kinematografii - prezentuje się wyjątkowo. To także wyraźny sygnał, że w Polsce adaptować można nie tylko Sienkiewicza, ale i literaturę najnowszą.

W filmie występują Borys Szyc (Symetria, Lejdis) Roma Gąsiorowska (Pitbull), Sonia Bohosiewicz (Rezerwat), Anna Prus (Ja wam pokażę!) i Maria Strzelecka (Chaos).

Film był prezentowany w ramach festiwalu PLUS OFF CAMERA '09.

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 8: Ale w koło jest wesoło.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share