kpb

Możliwość wyspy

tytuł oryginalny: La Possibilité d'une île

reżyseria: Michel Houellebecq
aktorzy: Patrick Bauchau, Benoît Magimel, Andrzej Seweryn

czas trwania: 95 min.
produkcja: Francja 2008

Cykl: ODKRYCIA

Po kilku ekranizacjach swoich powieści, jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy francuskich - Michel Houellebecq, sam zabrał się za reżyserię. Przygotował filmową adaptację bodaj najlepszej, ale i najbardziej pesymistycznej książki swego autorstwa, czyli Możliwości Wyspy.

Film nie jest klasyczną ekranizacją powieści, a bardziej namysłem nad jej kluczowymi elementami: religijnymi systemami, klonowaniem, niepewną przyszłością ludzkości i obsesją Houellebecqa, czyli naszą codzienną, nieustanną pogonią za szczęściem. Daniel - jest synem proroka, który przemierza konferencyjne korytarze głosząc wieści o wiecznym zbawieniu. Kilka lat później, prorok staje się wpływową postacią i pracuje z kilkoma naukowcami, którzy usiłują sklonować człowieka. Wiele lat później - sam Daniel - albo jego odległy sklonowany “potomek”, może być ostatnim mężczyzną na ziemi. Umieszczony w apokaliptycznym krajobrazie po bliżej niesprecyzowanej katastrofie, będzie musiał sam zmierzyć się z odwiecznym egzystencjalnym lękiem ludzkości.

Możliwość wyspy wyreżyserowana przez czołowego skandalistę francuskiej prozy jest rozpięta między społeczną satyrą, science fiction i futurystyczną wizją końca świata. Pobrzmiewają tu echa twórczości Kubricka i Resnaisa, tworząc niepokojącą i stylową całość.

Film prezentowany w ramach festiwalu PLUS OFF CAMERA '09.


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share