kpb

The Living End

tytuł oryginalny: The Living End

reżyseria: Gregg Araki
aktorzy: Mike Dytri, Craig Gilmore, Mark Finch, Mary Woronov, Johanna Went

czas trwania: 92 min.
produkcja: USA 1992

Cykl: QUEER CINEMA

Nakręcony w 1992 roku obraz to jeden z ważniejszych filmów dla rozwoju całego nurtu New Queer Cinema. To niemal całkowicie autorski projekt Gregga Arakiego, który jest odpowiedzialny za scenariusz, zdjęcia i reżyserię.

Historia dwójki młodych mężczyzn - Jona i Luke’a, którzy poznają się w wyniku zbiegu okoliczności to opowieść pełna seksu, namiętności i przemocy. Jon właśnie dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa HIV. Bohater wpada w marazm i otępienie, z którego wyrywa go nagłe pojawienie się tajemniczego Luke’a . To spotkanie pociąga za sobą kolejne kłopoty. Jak się okazuje, Luke również jest seropozytywny. Mężczyźni postanawiają uciec przed widmem choroby i śmierci i wyruszają w szaloną podróż po Kalifornii. Po drodze kłócą się, kochają, znów się kłócą i znów kochają…

The Living End, mimo, że podejmuje temat HIV w czasach, kiedy obywatele USA wciąż byli zastraszeni wizją pandemonium AIDS, jest pełen humoru i ostrej ironii. Bohaterowie tej „queerowej Thelmy i Louise” zderzeni z chorobą będą musieli przedefiniować swoje postrzeganie świata. Utrzymany w konwencji klasycznego filmu drogi, obraz uświadamia, że prawdziwa wolność to mit pusty niczym mijane przez Jona i Luke’a wyludnione drogi słonecznego stanu Kalifornia.

Film prezentowany w ramach festiwalu PLUS OFF CAMERA '09.


ZWIASTUN (oryginalny):


Bookmark and Share