kpb

Vicky Cristina Barcelona

tytuł oryginalny: Vicky Cristina Barcelona

reżyseria: Woody Allen
aktorzy: Scarlett Johansson, Rebecca Hall, Penélope Cruz, Javier Bardem

czas trwania: 96 min.
produkcja: USA/Hiszpania 2008
premiera: 2009-04-17

info: Kinobranie na Dziedzińcu

Oscary 2009: najlepsza aktorka drugoplanowa - Penélope Cruz
Złoty Glob 2009: najlepszy film - komedia lub musical
nagroda BAFTA 2009 i Goya 2009: najlepsza aktorka drugoplanowa - Penélope Cruz

Film Woody’ego Allena entuzjastycznie przyjęty przez krytykę i publiczność. Film został obsypany nagrodami na wielu festiwalach filmowych. Za kreację w tym filmie, Penelope Cruz została uhonorowana Oscarem oraz wieloma innymi prestiżowym nagrodami. Jednocześnie film odniósł największy komercyjny sukces spośród wszystkich obrazów Woody’ego Allena.

Vicky Cristina Barcelona ukazała zupełnie nowy wymiar twórczości Allena - klimat znany dotychczas bardziej z filmów Pedro Almodóvara, ale cały czas nacechowany wyjątkowym poczuciem humoru mistrza.

Dwie młode Amerykanki, Vicky (Rebecca Hall) i Cristina (Scarlett Johansson) przyjeżdżają na wakacje do Barcelony. Vicky, inteligentna i czuła, ma niedługo wyjść za mąż; otwarta na emocjonalne i seksualne przygody Cristina to jej zupełne przeciwieństwo. Podczas pobytu, obie bohaterki dają się wciągnąć w niekonwencjonalną, romantyczną i seksualną przygodę z Juanem Antonio (Javier Bardem), charyzmatycznym malarzem, uwikłanym w burzliwą i skomplikowaną relację ze swoją byłą żoną, Marią Eleną (Penélope Cruz).

Zanurzony w soczystej zmysłowości Barcelony, Vicky Cristina Barcelona, to zabawny, inteligentny film, ukazujący miłość we wszystkich jej przejawach.

Humor Allena w świecie Almodóvara - niesamowite połączenie! Pete Hammond, LA Times

Połączenie sympatii i ironicznego dystansu, z jakim nowojorczyk filmuje Barcelonę, błyskotliwe dialogi i lekką ręką nakreślone napięcie erotyczne gwarantuje półtorej godziny czystej przyjemności w kinie. A dla miłosnej sceny trójkąta Johansson – Cruz – Bardem warto było czekać kilka lat na tak dobry film mistrza. Magdalena Michalska, Dziennik

Dzięki charyzmie i olbrzymiemu talentowi komediowemu hiszpańskich gwiazd - Javiera Bardema i Penélope Cruz, to może być największy komercyjny sukces Allena w ostatnich latach. Twórca Snu Kasandry dawno nie był tak zabawny! Mike Goodridge, Reviews

Najbardziej czarujące dzieło Woody’ego Allena… Penélope Cruz powraca w stylu swoich najlepszych, kultowych kreacji z filmów Almodóvara. Richard Corliss, TIME

Najseksowniejszy „strzał” w filmografii Woody’ego Allena! Stephen Schaefer, BostonHerald.com

 


(Wcześniej w ramach pokazów w kinie samochodowym Rozrywka oraz Letnie Tanie Kinobranie 2011, tydzień 1: Między śmiechem a wzruszeniem)ZWIASTUN (z polskimi napisami):

Bookmark and Share