kpb

Przeminęło z wiatrem

tytuł oryginalny: Gone With the Wind

reżyseria: Victor Fleming
aktorzy: Clark Gable, Vivien Leigh, Leslie Howard, Olivia de Havilland

czas trwania: 238 min.
produkcja: USA 1939
premiera: 2009-03-13

info: Filmy Wszech Czasów

Oscary 1940: Najlepszy film, Najlepsza aktorka pierwszoplanowa (Vivien Leigh), Najlepsza aktorka drugoplanowa (Hattie McDaniel), Najlepszy reżyser (Victor Fleming), Najlepsza scenografia, Najlepsze zdjęcia, Najlepszy montaż, Najlepszy scenariusz
People’s Choice 1989: Ulubiony film wszech czasów
Amerykański Instytut Filmowy: Lista 100 najlepszych amerykańskich filmów wszech czasów (6. miejsce); Lista 100 najlepszych kwestii filmowych wszech czasów (1. miejsce: "Frankly, my dear, I don't give a damn."); Lista 25 najlepszych filmowych ścieżek muzycznych wszech czasów (2. miejsce); Lista 100 najlepszych amerykańskich melodramatów wszech czasów (2. miejsce)

 

Nieśmiertelna opowieść o miłości.

Jeden z największych przebojów w dziejach Hollywood, przez lata utrzymujący pozycję najbardziej kasowego filmu w historii kina. Poznaj jeden z największych mitów kina na dużym ekranie!

Akcja toczy się na amerykańskim Południu. Scarlett O'Hara - panienka z dobrego domu, ale o rogatej duszy - kocha się w synu sąsiadów, Ashley’u Wilkesie. On jednak wybiera inną - Melanię, a zrozpaczona porażką Scarlett przyjmuje oświadczyny pierwszego z brzegu mężczyzny. Wybucha wojna secesyjna. Mąż Scarlett ginie, majątki O'Harów i Wilkesów zostają splądrowane przez zwycięskie oddziały. Scarlett, jak się okazuje, nie przestała kochać Ashleya, ale w jej życiu pojawił się także inny mężczyzna: tajemniczy Rhett Butler - przemytnik, awanturnik, a zarazem dżentelmen w każdym calu.

Adaptacja słynnej powieści Margaret Mitchell, która okazała się jednym z najgłośniejszych filmów w dziejach kina.

Kiedy w grudniu 1939 roku w Atlancie odbyła się premiera Przeminęło z wiatrem, burmistrz wezwał mieszkańców do przebrania się w stroje z epoki i rezygnacji z samochodów na rzecz pojazdów konnych. Wcześniej trwała ogólnonarodowa dyskusja na temat obsady. Rola Rhetta była zarezerwowana dla Clarka Gable'a, ówczesnego króla Hollywood. Do roli Scarlet kandydowały największe gwiazdy, z Bette Davis i Katharine Hepburn, rola ostatecznie przypadła ona Vivien Leigh - i to w chwili, gdy zdjęcia już się zaczęły. Nad scenariuszem pracowało dwunastu autorów, realizacją kierowało czterech reżyserów, ostatecznego montażu dokonał sam David O. Selznick - najsłynniejszy niezależny producent Hollywood.

Film zdobył 14 nominacji do Oscara i aż 9 statuetek: za film roku, rolę Vivien Leigh, rolę Hattie McDaniel (pierwszy Oscar dla aktora afro-amerykańskiego), reżyserię, scenariusz, scenografię, montaż, zdjęcia i twórcze wykorzystanie taśmy barwnej. Brak Oscara dla Clarka Gable'a publiczność potraktowała jako nieporozumienie...

 

Prezentowany w ramach Filmy Wszech Czasów: Przeminęło z wiatrem.

Bookmark and Share