kpb

Rusałka

tytuł oryginalny: Rusalka

reżyseria: Anna Melikjan
aktorzy: Masza Szalajewa, Jewgienij Tsyganow

czas trwania: 115 min.
produkcja: Rosja 2007
premiera: 2009-03-06

info: Sputnik nad Krakowem

Rosyjski kandydat do Oscara 2009
MFF w Berlinie 2008: nagroda FIPRESCI
MFF w Sofii 2008: Grand Prix
MFF Sundance 2008: nagroda za reżyserię
 

Wielokrotnie nagradzany film o dziewczynie, która posiadła niezwykły dar - jej życzenia się spełniają... W barwnym kalejdoskopie obrazów i emocji z życia bohaterki, dominuje niezwykła gra aktorska Maszy Szalajewy oraz porywająca ścieżka dźwiękowa. Rusałka to wpółczesna wariacja na temat baśni Andersena, która stała się przebojem kinowym w Rosji.

Na imię miała Alisa i mieszkała nad morzem. Jej życie było całkiem zwyczajne. Marzyła o balecie, śpiewała w dziecięcym chórze i chodziła do szkoły specjalnej. Kiedy miała 6 lat przestała mówić. Kiedy miała 17 przeprowadziła się do Moskwy, a kiedy miała 18 poznała jego... i zniknęła. W wielkich miastach takie rzeczy zdarzają się cały czas.

Anna Melikjan o filmie: Mała syrenka była moją ulubioną bajką w dzieciństwie. Może dlatego, że jest to jedyna bajka ze smutnym zakończeniem, a ja generalnie bardzo lubię smutne historie. Jednak zupełnie nie chciałam adaptować baśni Andersena, po prostu istnieją pewne zbieżności np. w fabule czy w zielonych włosach dziewczyny...

Pokaz w ramach Sputnika nad Krakowem 2015.

(także: Letnie Tanie Kinobranie 2010, tydzień 7: Kino jest kobietą)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share