kpb

Powrót do Brideshead

tytuł oryginalny: Brideshead Revisited

reżyseria: Julian Jarrold
aktorzy: Ben Whishaw, Matthew Goode, Emma Thompson, Anna Madeley, Hayley Atwell, Michael Gambon

czas trwania: 135 min.
produkcja: Wielka Brytania 2008
premiera: 2009-03-20

Pełna namiętności historia miłosnego trójkąta, utraconej niewinności oraz wystawionej na próbę siły charakteru. A w tle splendor i dekadencja angielskiej arystokracji u progu II wojny światowej.

Długo oczekiwana adaptacja klasycznej brytyjskiej powieści Evelyna Waugha zekranizowana przez Juliana Jarrolda (Zakochana Jane) z udziałem znamienitej obsady! 

Rozgrywająca się trzy dekady historia rozpoczyna się w 1925 roku w Oksfordzie, gdzie na studia trafia zdolny, lecz skromnie urodzony Charles Ryder. Przypadkowa znajomość z dekadenckim Sebastianem Flytem szybko przerodzi się we wzajemną fascynację. Zauroczony bogactwem, nonszalancją i ekstrawaganckim stylem życia młodego arystokraty, Charles daje się zaprosić do Brideshead - rodzinnej posiadłości lordów Marchmain. Tam przyjemności sielskiego życia w oparach alkohola i ekstrawaganckich ekscesów narażą Charlesa na kolejne pokusy, z których bynajmniej nie najmniejszą będzie siostra Sebastiana Julia. Między Sebastianem, Charlesem i Julią tworzy się więź oparta na erotycznej fascynacji i intelektualnym pokrewieństwie.

Powrót do Brideshead jest jedną z najdroższych brytyjskich produkcji ostatnich lat, zrealizowaną z niezwykłą dbałością o szczegóły i realia historyczne.

W rolach głównych wystąpili znakomici brytyjscy aktorzy: Ben Whishaw znany z głośnej roli w Pachnidle, Matthew Goode (Wszystko gra), Emma Thompson (Rozważna i romantyczna), Hayley Atwell (Sen Kasandry) oraz Michael Gambon.

Julian Jarrold o filmie: Powrót do Brideshead jest historią miłosną, lecz jest to historia o miłości dla dorosłych, gdzie namiętności mieszają się z poczuciem winy, ograniczeniami zewnętrznego świata, a wewnętrzne życie bohaterów nie sprowadza się do szalejących hormonów. Nawet ich droga do Boga nie jest prostą ścieżką ku światłości. Wręcz przeciwnie, bohaterowie Brideshead najciekawsi są wtedy, gdy błądzą.


Wreszcie nadchodzi film, na który wielu widzów czekało cały rok. Filmowa wersja Powrotu do Brideshead jest metamorfozą jednej z najistotniejszych powieści brytyjskich XX wieku, to jeden ze wspanialszych i dających do myślenia filmów roku 2008. Ten film, gdzie sztuka narracji doprowadzona jest to perfekcji, strona wizualna zniewala, a elokwencja bohaterów wręcz budzi zazdrość, dla mnie był doświadczeniem niezapomnianym. Powrót do Brideshead to miażdżący triumf sztuki... To arcydzieło. Uwierzcie mi. Rex Reed, New York Observer

Świetna adaptacja świetnie napisanego kawałka brytyjskiej prozy. Powrót do Brideshead to soczysty i trzymający w napięciu dramat rozpisany na kilka głosów, zrealizowany na kanwie powieści życia Evelyna Waugha. Choć puryści mogą krzywić się na wprowadzone przez scenarzystów zmiany w strukturze opowieści, jej duch pozostał nietknięty. Ta inteligentnie wyreżyserowana historia, to arthouse’owe kino środka, pozbawione zbędnych eksperymentów formalnych i popadania w stylistyczną przesadę. Dennis Harvey, Variety


ZWIASTUN z polskimi napisami:

Bookmark and Share