kpb

Frost/Nixon

tytuł oryginalny: Frost/Nixon

reżyseria: Ron Howard
aktorzy: Frank Langella, Michael Sheen

czas trwania: 122 min.
produkcja: USA 2008
premiera: 2009-02-13

5 nominacji do Złotych Globów! 
najlepszy film - dramat, najlepsza reżyseria, najlepszy aktor w dramacie - Frank Langella, najlepszy scenariusz - Peter Morgan, najlepsza muzyka - Hans Zimmer


5 NOMINACJI DO OSCARA!
najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszy aktor, najlepszy montażNIXON: Będę Pana najbardziej zaciekłym przeciwnikiem. Zaatakuję Pana wszelkimi możliwymi sposobami. Ponieważ tylko jeden z nas może pozostać w światłach jupiterów. Przegranego czeka nicość i pustka.

FROST: Istotnie, tylko jeden z nas może wygrać.

Latem 1977 roku, emitowana przez amerykańską telewizję seria wywiadów Davida Frosta z Richardem Nixonem zgromadziła przed ekranami rekordową liczbę widzów. Takiego zainteresowania programem publicystycznym nie odnotowano nigdy dotąd w historii amerykańskiej telewizji. Ponad 45 milionów widzów przez cztery dni z rzędu gromadziło się przed ekranami telewizorów w nadziei na poznanie sposobu myślenia człowieka, który po aferze Watergate w niesławie opuszczał urząd prezydenta USA.

Słowna potyczka Nixona i Frosta rozpalała umysły obywateli ciekawych tego, czy prowadzącemu program uda się przyprzeć byłego prezydenta do muru i uzyskać przyznanie się do winy za nadużycia władzy.

Obaj mężczyźni zdawali sobie sprawę jak wiele mają do zyskania lub stracenia - w tej potyczce tylko jeden mógł odejść w glorii chwały. Ich legendarna telewizyjna konfrontacja na zawsze zmieniła oblicze sztuki wywiadu, jak również oblicze polityki, doprowadzając do wyznań, które zaskoczyły ludzi na całym świecie, a być może były zaskoczeniem również dla samego Nixona.

Obecnie reżyser Ron Howard (Piękny umysł, Człowiek ringu) w filmie Frost/Nixon przenosi na ekran sztukę dramaturga i scenarzysty Petera Morgana (Królowa, Ostatni król Szkocji), elektryzującą opowieść odnosząca się do potyczki słownej pomiędzy niesławnym prezydentem Richardem Nixonem (Frank Langella, Good Night, and Good Luck) a Davidem Frostem (Michael Sheen, Królowa), nie mającym wcześniej do czynienia z tego kalibru wywiadami prezentera telewizyjnego.

To historyczne spotkanie telewizyjne na zawsze zmieni obu uczestników debaty. Odtwarzając nie tylko bezpośrednie wywiady, ale również atmosferę towarzyszącą poprzedzającym je wydarzeniom, pozascenicznym manewrom, negocjacjom pomiędzy głównymi aktorami tej sztuki i ich ‘sztabami’, film zagłębia się w zakamarki nieopowiedzianej do tej pory historii o ostatecznym starciu przed sądem opinii publicznej.


ZWIASTUN z polskimi napisami:

Bookmark and Share