kpb

Opór

tytuł oryginalny: Defiance

reżyseria: Edward Zwick
aktorzy: Daniel Craig, Jamie Bell, Liev Schreiber

czas trwania: 137 min.
produkcja: USA 2008
premiera: 2009-01-23

Złote Globy 2009
nominacja: najlepsza muzyka - James Newton Howard

Oscary 2009
nominacja: najlepsza muzyka


Mogą na nas polować jak na zwierzęta, ale nie uczynią z nas zwierząt. Sami dokonaliśmy wyboru: żyć wolni, tak długo jak się da. Każdy dzień wolności to nasze zwycięstwo. Jeśli mamy zginąć broniąc tego, przynajmniej zginiemy jak ludzie.
Tewje Bielski, Opór

Nakręcony w oparciu o mało znaną historię z okresu II wojny światowej, Opór jest epicką opowieścią o rodzinie, honorze, zemście i przetrwaniu.

Rok 1941 - Żydzi w Europie Wschodniej padają ofiarami masowych mordów. Trzem braciom Bielskim udaje się schronić w gęstym lesie, który znają od dziecięcych lat. Tam stoczą dramatyczną walkę z hitlerowcami.

Na początku starają się po prostu przetrwać. Gdy jednak wieść o ich odwadze powoli rozchodzi się, ich szeregi zasilają kolejni uciekinierzy, którzy zrobią wszystko, aby wywalczyć choćby chwilę wolności. Tewje (Daniel Craig) obejmuje przywództwo, ale jego decyzje często krytykuje Zus (Liev Schreiber), który obawia się ceny, jaką przyjdzie im zapłacić za idealizm starszego brata. Najmłodszy z braci - Asael (Jamie Bell) stara się pogodzić skłócone rodzeństwo. Aby przygotować się na nadejście srogiej zimy, uciekinierzy budują osadę. Poczucie wspólnoty, która ich połączy, pozwoli im zachować wiarę w człowieczeństwo w najgorszych latach wojny.

Scenarzysta Clayton Frohman o filmie: Przez całe życie słyszałem o ofiarach - bezbronnych, pogodzonych ze swoim losem, czyli takich, jakimi ukazywali ich Niemcy. Takich ich pamiętamy, a wyjątkowość tego filmu polega na tym, że ukazujemy drugą stronę medalu.

Opór wyreżyserował Edward Zwick, twórca Krwawego diamentu i Ostatniego samuraja. W głównej roli występuje Daniel Craig, znany odtwórca roli Jamesa Bonda. Ponadto Jamie Bell (Hallam Foe, Billy Elliot) i Liev Schreiber (Miłość w czasach zarazy, Malowany welon)

Scenariusz oparto na motywach książki Nechama Tec. Operatorem Oporu jest dwukrotnie nominowany do Oscara Eduardo Serra (Dziewczyna z perłą, Krwawy diament), a muzykę napisał James Newton Howard (za ścieżkę dźwiękową filmu nominowany do Złotego Globu).


ZWIASTUN (z polskimi napisami):

 

Bookmark and Share