kpb

Młode wino

tytuł oryginalny: Bobule

reżyseria: Tomáš Bařina
aktorzy: Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer, Tereza Voříškova, Václav Postránecký

czas trwania: 90 min.
produkcja: Czechy 2007
premiera: 2008-12-26

Ciepła i zabawna czeska komedia o przyjaźni, miłości, morawskim winie i... o tym, że kiedy w życiu dość już błądziłeś, najlepsze co możesz zrobić, to wrócić do domu.

Honza to sympatyczny inteligentny oszust, który wraz ze swoim, nie bardzo rozgarniętym kumplem Jiřím, prowadzi nie całkiem legalne interesy. Honza przypadkiem dowiaduje się, że jego dziadek jest śmiertelnie chory. Postanawia spełnić największe marzenie jego życia. Organizuje wyprawę za ocean do Argentyny. Zanim jednak dziadek opuści swoją winnicę, Honza musi obiecać, że będzie jej doglądał podczas jego nieobecności. Zapowiada się piękna pogoda, a przez te kilkanaście dni przecież nic nie może się wydarzyć... ale czy na pewno?

Pełna spiżarnia, wyborne morawskie wino... i urocza sąsiadka Klara, w której Honza zakochuje się od pierwszego wejrzenia, to dopiero początek wakacyjnej przygody.

Kiedy przyjeżdża jego kumpel Jirka, wspólnie wybierają się na objazd po okolicznych morawskich winnicach i winiarniach. Po drodze czeka ich mnóstwo drobnych wpadek i komicznych sytuacji.

Scenariusz do tego filmu powstał częściowo w oparciu o rzeczywistą historię Lukasa Kohouta‚ fałszywego asystenta Jana Kavana, czeskiego ministra spraw zagranicznych.

Sam Kohut tak opowiada o swoich wybrykach: Ten film jest wspaniały. Obejrzałem go czterokrotnie, bo nie mogłem się nim wprost nasycić. Myślę, że doskonale oddaje, jakie ze mnie ziółko. U socjaldemokratów nie działał faks. Musiałem zatem udać się do politycznej konkurencji. W Unii Wolności faks działał. Dzięki temu zwiedziłem 99 krajów w 120 dni. Na koniec zdradzę tylko tyle, że podróże te kosztowały mnie zaledwie 20 tys. koron. A posłowie nie potrafią odwdzięczyć się wyborcom... Więcej znajdziecie w filmie. 

Film prezentowany w ramach cyklu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 8: Ale w koło jest wesoło.


ZWIASTUN:


Bookmark and Share