kpb

Trzecia część nocy

tytuł oryginalny: Trzecia część nocy

reżyseria: Andrzej Żuławski
aktorzy: Małgorzata Braunek, Leszek Teleszyńsko, Jan Nowicki

czas trwania: 101 min.
produkcja: Polska 1971

Trzecia część nocy spadła jak meteor na kino europejskie, onieśmielała poetycka brawurą i plastyczną energią. Michael Sineux

Pełnometrażowy debiut Andrzeja Żuławskiego. Jeden z najgoręcej dyskutowanych filmów 1971 roku. Na tle ówczesnej polskiej kinematografii szokował oryginalną strukturą narracji, barokowym przepychem inscenizacji, odważnym łączeniem brutalnego naturalizmu z wizjonerstwem. Wniósł też nową interpretację okresu okupacji, dość odległą od tego, co proponowała „szkoła polska”.

Akcja filmu rozgrywa się w czasie okupacji hitlerowskiej. Ukazuje wydarzenia wojenne w konwencji apokaliptycznej i onirycznej. Głównym bohaterem jest Michał, któremu Niemcy zabijają (we dworku na skraju lasu) matkę, żonę Helenę i synka. Michał ucieka do miasta. Przypadkiem spotyka tam w starym domu rodzącą właśnie kobietę, Martę, łudząco podobną do jego zmarłej żony. Michał postanawia zaopiekować się kobietą i jej dzieckiem. By ich utrzymać, zostaje karmicielem wszy w instytucie produkującym szczepionki przeciw tyfusowi. Ma zamiar również odbić z rąk hitlerowców Jana - męża Marty, który został zatrzymany przez Niemców omyłkowo zamiast Michała. (Opis filmu za: www.wikipedia.pl)

Prelekcję przed filmem wygłosi: dr Agnieszka Morstin-Popławska

Film prezentowany w ramach przeglądu ŻUŁAWSKI FEST.

Bookmark and Share