kpb

Podróż ze zwierzętami domowymi

tytuł oryginalny: Puteszestwije s domasznimi żywotnymi

reżyseria: Wiera Storożowa
aktorzy: Ksenia Kutepowa

czas trwania: 97 min.
produkcja: Rosja 2007
premiera: 2008-12-19

MFF w Moskwie 2007 - Grand Prix
FF Wschodnioeuropejskiego Kina w Cottbus 2007 - nagroda FIPRESCI, nagroda Don Kichota, nagroda Jury Ekumenicznego, specjalne nagrody: najlepsza reżyseria, największy wkład artystyczny - Ksenia Kutepowa


Natalia (Ksenia Kutepowa) mieszka na stacji niedaleko torów kolejowych. Codziennie doi krowę, а gospodarz - jej mąż - sprzedaje mleko pasażerom z przejeżdżających obok pociągów. Zabrał on Natalię z domu dziecka, gdy miała 16 lat. Od tego czasu jej życie kręci się wokół domu, chlewu i pociągów, które przejeżdżają pod jej oknami bez zasłon do zupełnie nieznanego świata.

Natalia nie kocha męża, ale nie może wyobrazić sobie życia bez niego. Do czasu, kiedy pewnego dnia umiera on na zawał serca. Natalia musi się teraz nauczyć samodzielnego życia, stara się zrozumieć kim jest i co jej jest potrzebne do szczęścia. W jej domu zaczyna grać muzyka, pojawia się pies Koszczej, koza Berta, kolorowy telewizor i kierowca - Serega. Natalia mówi mu wprost: Mężczyzna nie jest mi potrzebny. Ja chcę mieć dziecko. Stale go wygania, ale on ciągle wraca - ciężarówka przy domu obok torów kolejowych staje się elementem krajobrazu.

Lecz Natalia nie potrzebuje takiego życia. Życie rodzinne i praca w gospodarstwie, którą obiecuje Natalii Serega, to powtórzenie sytuacji z poprzednim mężem. Ona postanawia zrealizować siebie w pełni. W końcu wybiera się w podróż. W podróż ze swoimi zwierzętami domowymi.

Reżyserka filmu Wiera Storożewa o swoim filmie: Zanim zaczął powstawać ten film, mocno kłóciłam się z autorem scenariusza, Arkadijem Krasilszczikowym, o czym dokładnie jest ten film - o miłości czy o wolności? Arkadij naciskał, że film jest przede wszystkim o zwróceniu człowiekowi wolności, a nie o miłości w powszechnym znaczeniu tego słowa. Przywrócenie wolności i szukanie swojego miejsca w tym świecie - to podstawowy przekaz tego filmu.

Podróż ze zwierzętami domowymi jest produkcją wyśmienitą, dokładnie i precyzyjnie zrealizowaną, dobrze zagraną. Wszystko tutaj łączy się z fantastyczną, spójną całość. Tomasz Piętowski, Stopklatka.pl

Jest to pięknie fotografowany, podszyty subtelną ironią film. Iwona Kurz, Kino

Podróż ze zwierzętami domowymi to kino klimatu. Intensywne obrazy prześladują słowa, dialogi nikną pod siłą niezwykłej wizji plastycznej, ale także w planie czysto narracyjnym film jest bez zarzutu. Storożowa opowiada historię, którą trudno będzie zapomnieć; pokazuje bohaterkę, która zwycięsko zawalczyła o pamięć płci. Łukasz Maciejewski, Dziennik

Film prezentowany w ramach przeglądu Letnie Tanie Kinobranie, tydzień 2: Hanami, Babel - i inne spotkania na krańcach świata.

Bookmark and Share