kpb

Drama/Mex

tytuł oryginalny: Drama/Mex

reżyseria: Gerardo Naranjo
aktorzy: Fernando Becerril, Diana Garcia, Miriana Moro, Juan Pablo Castaneda

czas trwania: 92 min.
produkcja: Meksyk 2006

MFF Cannes 2006
MFF Toronto 2006
konkurs MFF Saloniki 2006


Drama/Mex to przykład dynamicznego, odważnego obyczajowo kina meksykańskiego, bliskiego takim obrazom, jak Amores perros czy I twoją matkę też.

Fabuła filmu składa się z dwóch przeplatających się historii, które dzieją się w ciągu jednego upalnego dnia w Acapulco. Pierwsza z nich opowiada o Fernandzie, atrakcyjnej dziewczynie i jej gwałtownych, seksualnych relacjach z poprzednim chłopakiem, z którym ponownie zaczyna się spotykać. Sytuacja komplikuje się, kiedy dowiaduje się o tym jej obecny narzeczony. Młodzieńcze emocje biorą górę nad rozumem. Dochodzi do konfrontacji całej trójki, w wyniku której wszystko może się wydarzyć...

Bohaterem drugiej historii jest starszy urzędnik, który nagle porzuca rodzinę i postanawia popełnić samobójstwo. Jego plany niweczy pojawienie się natrętnej, nie do końca uczciwej nastolatki, która na co dzień wraz z grupą znajomych żyje z naciągania bogatych turystów. Chociaż spędzają ze sobą cały dzień, mężczyzna nie zamierza zrezygnować ze swych planów, a dziewczyna za wszelką cenę postanawia mu w tym przeszkodzić. Ścieżki wszystkich bohaterów przecinają się nad ranem na plaży...

Robiąc ten film starałem się wyprzeć z pamięci wszystkie filmy, które obejrzałem. Czułem, że muszę uwolnić się od konwenansów, formułek i przestać przejmować się poprawnością formy, a po prostu wiarygodnie opowiedzieć historię. Mam poczucie, że jednym z moich "zwycięstw" w tym filmie i to, co naprawdę w nim lubię to pewnego rodzaju niedoskonałość, co sprawia, że za tym filmem stoi człowiek a nie maszyna. (...) W Drama/Mex zastanawiam się nad kilkoma kwestiami: co powoduje, że nagle "wybuchamy", że nagle zdajesz sobie sprawę, że marnujesz swój czas i chcesz się zabić, co robić, gdy odkrywasz, że dziewczyna cię oszukuje? (Gerardo Naranjo)

Drama/Mex uznany został za jeden z najlepszych filmów meksykańskich 2006 roku. Krytycy zgodnie podkreślali znakomitą realizację i scenariusz, w którym reżyser wnikliwie sportretował swoje postaci.

Film prezentowany w ramach 4. Festiwalu Filmy Świata Ale Kino!


ZWIASTUN (oryginalny):

Bookmark and Share