kpb

Niesie nas wiatr

tytuł oryginalny: Hava Aney Dey

reżyseria: Partho Sen-gupta
aktorzy: Aniket Vishwasrao, Nishikant Kamat, Tannishtha Chatterjee, Rajashree Thakur

czas trwania: 93 min.
produkcja: Indie 2004

MFF Berlinale 2004 
MFF Hongkong 2004: Specjalne Wyróżnienie Jury 
MFF Durban 2004: nagroda dla najlepszego filmu
 

Niesie nas wiatr to nowatorskie spojrzenie na współczesne Indie, ukazujące mentalność pokolenia młodych Hindusów, zafascynowanych kulturą i stylem bycia swoich rówieśników ze świata zachodniego. Pragną lepszego i uprzywilejowanego życia, innego niż pokolenie ich rodziców.

Indie przechodzą przemiany spowodowane wpływem nowej globalnej ekonomii. Nowy porządek zmienia życie ludzi, zmieniają się także wartości. Akcja filmu dzieje się podczas kulminacji nuklearnego konfliktu pomiędzy Indiami a Pakistanem. Dwa kraje zaopatrują się w śmiertelną zabawkę Oppenheimera i testują swoje międzykontynentalne pociski balistyczne.

Jednym z bohaterów filmu jest Arjun, 18-letni student mieszkający z owdowiałą matką na przedmieściach Bombaju. Jej jedynym marzeniem jest, by syn skończył studia i zdobył dobrą pracę. Arjun chce jednak od życia czegoś więcej. Podoba mu się Salma, muzułmanka z rodziny z wyższej klasy, którą poznaje na warsztatach teatralnych. Chociaż początkowo wydaje się, że dziewczyna jest poza jego zasięgiem, zaczynają się spotykać.

Najlepszym przyjacielem Arjuna, jest 21-letni Chabia, mechanik samochodowy, zakochany w tancerce, Monie. Chabia nienawidzi wszystkich bogatych mężczyzn, którzy za pieniądze mogą oglądać jego ukochaną w nieprzyzwoitym jego zdaniem tańcu. Przyjaciele szukają sposobu, jak poznać ludzi z wyższej klasy i wyrwać się z dotychczasowego życia, wdają się przy tym w nie zawsze legalne interesy. W końcu udaje im się zdobyć pieniądze i szykują się do wyjazdu zagranicę, by zrealizować marzenia o zdobyciu fortuny. Dzień przed wyjazdem przyjaciele urządzają imprezę pożegnalną. Są w świetnych nastrojach i z wielkimi nadziejami zmierzają na spotkanie ze swoim przeznaczeniem. Tymczasem napięcie na granicach kraju wzrasta... Czy będą w stanie odmienić swój los?

Film prezentowany w ramach 4. Festiwalu Filmy Świata Ale Kino!


ZWIASTUN (z angielskimi napisami):

Bookmark and Share