kpb

Mała Moskwa

tytuł oryginalny: Mała Moskwa

reżyseria: Waldemar Krzystek
aktorzy: Svetlana Khodchenkova, Lesław Żurek, Dmitrij Ulianov, Jurij Itskov, Aleksiej Gorbunov

czas trwania: 119 min.
produkcja: Polska 2008
premiera: 2008-11-28

33. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2008:
ZŁOTE LWY - Grand Prix Festiwalu
najlepsza rola kobieca - Svetlana Khodchenkova
Nagroda Rady Programowej TVP
Nagroda Prezesa TVP dla Svetlany Khodchenkovej


Historia zakazanej miłości i wielkiej, skrywanej namiętności w czasach, w których nawet o intymnych sprawach decydowało sowieckie imperium.

Jest rok 1967. Jura, pilot i niedoszły kosmonauta, trafia do Legnicy (Małej Moskwy), największego garnizonu wojsk radzieckich w Europie Wschodniej. Towarzyszy mu piękna, młoda żona - Wiera. Zafascynowana polską poezją i muzyką Rosjanka, wygrywa "konkurs przyjaźni", śpiewając w części po polsku Grande Valse Brillante Ewy Demarczyk. Wtedy właśnie poznaje polskiego oficera i muzyka - Michała. Początkowo broni się przed obudzonym wówczas uczuciem, w końcu jednak ulega tej wielkiej zakazanej namiętności.

Film przenosi nas do świata, w którym w jednym mieście, oddzieleni murami i zakazami żyli Rosjanie i Polacy, którzy mimo strachu i powszechnej inwigilacji kochali, cierpieli i mieli swoje marzenia...

Waldemar Krzystek o filmie: W tym fimie widzowie znajdą wszystko to, co w kinie najpękniejsze - miłość, śmiech, łzy, wielkie dramaty i radości, a także prawdę o tamtych czasach i głębokie wzruszenia.

(także: Letnie Tanie Kinobranie 2010, tydzień 5: Z miasta do miasta)


ZWIASTUN:

Bookmark and Share