kpb

Opium War

tytuł oryginalny: Opium War

reżyseria: Siddiq Barmak

czas trwania: 90 min.
produkcja: Afganistan/Korea Południowa 2008

info: Uwaga: Afganistan

Nagroda dziennikarzy na festiwalu w Wenecji (2008)

Na polu makowym, w szczątkach czołgu sowieckiego, koczuje rodzina afgańska. Kiedy w tym swoistym mikrokosmosie rozbija się samolot Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych, które mają Afgańczyków uczyć demokracji, okazuje się, że jego załoga sama nie wie, co to słowo w pełni oznacza. ONZ, które przyjeżdża na siłę urządzać 'demokratyczne wybory', wraz z urnami przewożonymi na osiołkach, jeszcze powiększa panujące już zamieszanie. Powstaje istne pandemonium.

Reżyser nazwał ten film czarną komedią, ale śmiech tu jest gorzki, bo film oparty został na codziennych dramatach Afganistanu, ich własnych i tych, które tworzone są Afgańczykom przez ich 'oswobodzicieli'.

W ramach: Uwaga: Afganistan.

(film był również prezentowany podczas 2. Przeglądu Filmów Afgańskich: UWAGA! AFGANISTAN w 2008 roku z udziałem reżysera filmu)


Pokażemy także:

AFGAŃSKA KRONIKA FILMOWA 1968, 10‘

HITLER | HITLER
reż. Mohsen Hossaini, Iran 2009, 6’ - polska premiera!

Krótka animacja pod przewrotnym tytułem Hitler, której głównym bohaterem jest historyk. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że tym historykiem jest... robaczek, spisujący historię robaczków tego świata pod ciągłą władzą dyktatorów, od Aleksandra Wielkiego po Hitlera. Mohsen Hossaini studiował w Teheranie, jest autorem kilku animacji, między innymi prezentowanej w Kinie Pod Baranami w 2008 roku Opieki (Shelter).

Bookmark and Share